YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed köşeye sıkıştı
Suriye'nin başkenti Şam'da muhaliflerin kentin doğu, güney ve batı kesimlerinde her geçen gün hakimiyetini genişletmesiyle Esed rejiminin dar bir bölge olan Kasyun dağında sıkıştığı gözleniyor.
Esed köşeye sıkıştı
20 Aralık 2012 / 12:44 Güncelleme: 20 Aralık 2012 / 13:12

Kentin doğu, güney ve batı kesimlerinde muhalifler her gün ilerleme kaydederken şehrin merkezinden sıkı güvenlik kontrolünden ve trafik yoğunluğundan dolayı çıkmak adeta imkansızlaşıyor.

Şehrin merkezindeki devlet daireleri, valilik binası ile askeri binaların çevresi beton bariyerlerle çevrilirken kent merkezine açılan birçok yol da güvenlik sebebiyle bariyerlerle kapatıldı.  Eskiden araçla 10 dakikada ulaşılabilen yerlere yoğun trafik nedeniyle şimdi ancak bir saatte gidilebiliyor.

Muhaliflerin gün geçtikçe kent merkezine doğru ilerlemesi ve kentin çeşitli bölgelerinde her gün meydana gelen patlamalar, güvenlik sorununu ortaya çıkardı. Halk, Şam'da meydana gelen patlamaların, muhaliflerle halkın arasına fitne sokmak için rejim tarafından yapıldığını dile getiriyor.


-Rejim, kontrolünü kaybettiği yerleri havadan bombalıyor-


Kent merkezine hakim olduğu dikkati çeken rejim, kontrolünü kaybettiği bölgeleri savaş uçakları ve roketlerle bombalıyor. Rejim, zayiat verme korkusuyla askerlerini, muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere sokmama yönünde çaba gösteriyor.

Muhaliflerin Rıdvan Tugayı'nda bir birliğin komutanı olan Ebu Salah, ''yakında liman kentlerinden rejime gelecek yardım yollarını kesmek için, Halep bölgesindeki takviye birliklerinin Humus kentine kaydırılarak, Esed rejimin çökmesini hızlandıracaklarını'' söyledi.

Beşşar Esed'in dört duvar arasına sıkıştığını ve son dönemlerini yaşadığını dile getiren Ebu Salah, bir zamanlar 'terörü demir yumrukla ezeceğini' söyleyen Esed'in son dönemlerde 'bu ülkede doğdum, bu ülkede yaşıyorum ve bu ülkede öleceğim' sözlerinin kendisinin sonunu anladığına işaret ettiğini dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Şam'a yaptığı ziyaret esnasında ülkedeki durumu sorması üzerine Esed'in ''Humus'ta cerrahi nitelikte bir operasyon gerçekleştirdik ve bunu en kısa zamanda bitireceğiz'' sözlerini hatırlatan komutan Salah, ''O günden bugüne çok şey değişti muhalifler güçlendi. Doktor olan Esed cerrahi operasyonun muhalifler tarafından yönetime yapıldığının yeni farkına vardı ve Faruk Şara onun ağzıyla konuşmaya başladı. Biz mücadelemizi kaybetmedik her gün her yerde ilerleme kaydediyoruz'' iddiasında bulundu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler