YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed kana doymadı: 111 ölü
Esed kana doymadı: 111 ölü
28 Mart 2013 07:13
Suriye'de, Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 111 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin muhaliflere yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda Şam'ın banliyölerinde 39, Humus'ta 22, Dera'da 19, İdlib'de 11, Halep'te 10, Deyru'z Zor'da 6, Hama'da 2 ve Lazkiye ve Tartus'ta 1'er olmak üzere ülkedeki olaylarda 111 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Öte yandan, kuzeydeki Haseke kentine bağlı Amude ilçesinde halkın sık sık elektriklerin kesilmesini protesto etmek için düzenlediği yönetim karşıtı gösteri sırasında, PYD silahlı grupların göstericilerin üzerine ateş açması sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını belirten SRGC, Amude ilçesinde halkla PYD grupları arasında yer yer gerginliklerin yaşandığını kaydetti.

Bölgedeki Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi Medya Sorumlusu Behazat Ebu Mustafa, PYD'nin bölgede rejim adına hareket ettiğini ve halkın haklı taleplerini göz ardı ettiğini söyledi.

İlçe rejim güçleri adına olaylara PYD grubunun müdahale ettiğini anlatan Ebu Mustafa, ''PYD rejim gibi halkı silah zoruyla sindirmeye çalışıyor, halk tabanı olmadığı için de silah kullanıyor'' dedi.

Öte yandan, Kuneytra'daki yerel aktivistler, bölgede 170 askerin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) himayesinde, birliklerinden ayrılarak muhaliflerin safına katıldığını belirtti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler