YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed INTERPOL'e başvurdu
Esed INTERPOL'e başvurdu
12 Aralık 2012 14:15
Esed yönetiminden INTERPOL'e Lübnanlı siyasetçileri tutuklama talebi.

Suriye yargı makamlarının, eski Lübnan Başbakanı Said Hariri, milletvekili Ukab Sakr ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sözcüsü Luey el-Mikdad hakkında, Uluslararası Polis Teşkilatı(INTERPOL)'nın Lübnan şubesine tutuklama talebinde bulunduğu bildirildi.

Talebin, Esed rejiminin müttefiki olan iktidardaki 8 Mart İttifakı'na ait medya kuruluşlarının, Sakr, Hariri ve Mikdad'ın ÖSO'ya silah desteği sağladığının iddia edildiği, Sakr'a ait cep telefonu ses kayıtlarını yayınlamasının ardından çıkarıldığı belirtildi.

Sakr ise yaptığı yazılı açıklamada, ''Suriye'deki yargı makamlarının, sahte olduğu kanıtlanmış ses kayıtları üzerinden böyle bir tutuklama talebinde bulunması, İstihbarat Şefi Visam el-Hasan'ın suikastının de aynı istihbarat teşkilatı tarafından planlanmış olduğunu kanıtlamaktadır'' görüşünü savundu.

Sakr, INTERPOL'a gelen tutuklama emriyle ilgili olarak, ''Bu tutuklama emriyle Esed bana istisnai bir vize vermiş oldu, ben de bu vizeyle bir Arap dünyası turu yapacağım. Esed ise cellatlarıyla birlikte yerin altında çürüyecek'' yorumunda bulundu.

Mikdad ise Suriye rejiminin tutuklama talebi konusunda Esed'e hitaben, ''Sen, rejimin, yargı sistemin ve verdiğin tutuklama emri yıkılıp gideceksiniz. Talebi gönderdiğin INTERPOL bürosu ise yarın bu talebi sana iade edecek çünkü senin rejimini Arap Birliği'nin üyesi olarak tanımıyor'' ifadesini kullandı.

Lübnan Eski Başbakanı Hariri de, Esed rejiminin Lübnanlı kişiler hakkında INTERPOL'a gönderdiği tutuklama talebiyle ilgili olarak, ''Bu talep, katliam yapma suçlamasıyla adalet mahkemelerinde yargılanacak Esed'e iade edilecektir. Bu canavarın insana dönüşüp adaletten bahsetmesi ve tutuklama emri vermesi kaderin bir cilvesidir. Esed, kelimenin tam anlamıyla bir canavardır ve ahlaki, siyasi ve insani meşruiyetini kaybetmiştir'' dedi.

Lübnanlı güvenlik güçlerinden edinilen bilgiye göre, INTERPOL, kendisine tebliğ edilen tutuklama talebini Yargıtay Başsavcılığı'na götürdü.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler