YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçlerine ağır darbe: 400 ölü, 200 esir
Suriye'de El-Nusra cephesi Esed güçlerine ağır darbe vurdu. Karargaha baskın yapıp, 400 asker öldürüp, 200 askeri ise rehin aldılar.
Esed güçlerine ağır darbe: 400 ölü, 200 esir
19 Aralık 2014 / 19:15 Güncelleme: 19 Aralık 2014 / 19:33

Suriye'deki muhalif gruplardan Nusra Cephesi'nin, Esed rejiminin İdlib kırsalındaki Vadi ed-Dayf karargahına düzenlediği baskından kaçmaya çalışan yaklaşık 400 askerin öldüğü, 200 askerin de esir alındığı iddia edildi. Bu baskını 84 gerilla ile yaptığı söylenen El Nusra cephesi sadece 12 gerilla kayıp vermiş.


AA ekibi, Nusra Cephesi'nin, İdlib kentinde rejimin en büyük karargahlarından Vadi ed-Dayf baskını sonrasında ele geçirdiği bazı askerlerin sorgulandığı anları görüntüledi.
 
Esir askerlerden Ahmed Ali Birri, "Suriye Devrimciler Cephesi Komutanı Cemal Maruf, Vadi ed-Dayf karargahını kuşattıkları esnada rejim komutanlarına, ağır silahları teslim ettikten sonra çekilebileceğimizi söylemesine rağmen komutanlar bu teklifi reddetti" dedi.
 
 Muhammed Muhammed adlı asker ise Vadi ed-Dayf'tan kaçıp yakın mesafedeki Maar Hattat karargahına sığınmaya çalışan 800 rejim askerinin yarısının öldürüldüğünü öne sürdü.
 
Esirlerden Rami Muhammed Aziz de komutanlarının, rejim birliklerinden ayrılmaları durumunda muhaliflerce öldürülecekleri yönünde korkutulduklarını söyledi.
 
Nusra Cephesi'nin saha komutanlarından Ebu Munzir de Ahrar'uş-Şam ve Nusra Cephesi'nin elinde 200 esir rejim askerinin bulunduğunu kaydederek, esirlerin şer'i mahkemenin kararına göre muamele göreceğini ifade etti.
 
Suriye'deki muhaliflerin 15 Aralık'ta, İdlib'te rejime ait en büyük karargahlardan biri olarak kabul edilen Vadi ed-Dayf' ve Hamidiyye karargahlarıyla çevresindeki 20'den fazla kontrol noktasını ele geçirdiğini açıklanmıştı.
 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler