YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçlerinden yeni katliam: 30 ölü
Esed güçlerinden yeni katliam: 30 ölü
18 Şubat 2015 17:28
Esed güçlerine bağlı birliklerin Halep'in kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Rityan beldesinde 30 sivili katlettiği bildirildi.

Halep'teki muhalif Şehba Press Ajansı Yayın Yönetmeni Memun Ebu Ömer'in, yaptığı açıklamada, "Esed güçlerinin Halep'in kuzeyindeki yönetim karşıtlarının denetiminde olan Rityan beldesine girerek aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu bazı sivillerin bıçakla boğazını kestiğini bazı sivilleri de kurşuna dizerek 30 kişiyi öldürdüğünü" söyledi.

Esed güçlerinin çok sayıda kadını da esir aldığını ifade eden Ebu Ömer, "Rejim güçleri Rityan beldesine girmesinde çok sayıda eve baskın düzenledi. Beldede kimseye merhamet etmeyerek 30 kişiyi öldürdü. Rityan çevresinde çok sayıda kayıp var. Aileler belde çevresinde çatışmalar nedeniyle kayıplarını aramıyor" dedi.

Halep kırsalında çatışmalar şiddetlendi

Bu arada bölgedeki yerel aktivistlerden Mustafa Sultan ise Rityan beldesi çevresinde çatışmaların devam ettiğini Halep ile kuzeyindeki ilçe ile beldeler arasındaki bağlantı yollarının kesildiğinin altını çizdi.

"Halep'te Raşidin ile Zehra bölgesinde Şam Cephesine bağlı birliklerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların çıktığına" değinen Sultan, "Rejim güçlerinin Raşidin bölgesinde kontrolü kaybettiği binalara uzaktan kumandalı bombalar yerleştirerek çekildiğini ve daha sonra binaları patlattığını" vurguladı.

Şam Cephesine bağlı birliklerinde Zehra bölgesinde Esed güçlerinin kaldığı binalara mutfak tüpünden bozma "Cehennem" adı verilen havan toplarıyla saldırdığını dile getiren Sultan, "Silahlı muhalifler Zehra bölgesinde çok sayıda rejim askerini etkisiz hale getirdi. Bölgede şiddetli çatışm

 

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler