YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçlerinden hava saldırısı: 32 ölü 200 yaralı
Esed güçlerinden hava saldırısı: 32 ölü 200 yaralı
30 Eylül 2015 16:19
Esed güçlerine ait savaş uçaklarının ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta muhaliflerin kontrolündeki ilçelere saldırmasında 32 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Esed güçlerine ait savaş uçaklarının  ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta muhaliflerin kontrolündeki ilçelere saldırmasında 32 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Humus'taki yerel medya aktivisti Samir el Humusi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed güçlerine ait savaş uçaklarının Humus'un Telbise ilçesine saldırması sonucu 16, Rastan'da 7 ve Zaferan bölgesinde 9 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 200 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin kimlik tesbiti yapıldığını ifade eden Humusi, saldırılar sonucunda yaralananların söz konusu ilçelerdeki sahra hastanelerinde tedavi altına alındığını dile getirdi.

Rus uçaklarının vurduğu iddiası

Saldırı bölgesinde büyük tahribatın olması nedeniyle halk arasında Rus uçaklarının Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere saldırdığı şeklinde iddiaların olduğunu kaydeden Humusi, ''Hama ve Humus bölgesinde muhalif bölgelere saldıran savaş uçaklarının diğer uçaklardan farklıdır. Bu uçakların tahrip gücü diğerlerine göre daha yüksektir. Silahlı muhaliflerin dinlediği telsiz konuşmalarda kule ile uçaklar arasında geçen konuşmalar Rusçaydı'' dedi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de Humus'un Rastan, Telbise ilçesi ve Zafaran bölgesine düzenlenen saldırıda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını doğruladı. 

Saldırı bölgelerinde büyük maddi hasarın meydana geldiği ve sivil savunma ekiplerinin de enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalıştığı ifade ediliyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler