YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçleri Yermuk kampına varil bombası ile saldırdı
Esed güçleri Yermuk kampına varil bombası ile saldırdı
07 Nisan 2015 01:51
Suriye ordusuna ait bir helikopterin, başkent Şam'ın güneyindeki Filistinlilerin kaldığı Yermuk mülteci kampına varil bombasıyla saldırdığı bildirildi.

Yermuk mülteci kampındaki yerel aktivistlerden Mustafa Ebu Ubeyde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orduya ait bir helikopterin 6 günden bu yana DAEŞ ile Eknaf Beyt el-Makdis arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Yermuk mülteci kampındaki yerleşim yerine "varil bombasıyla" saldırdığını söyledi.

Kampta Filistin kız ortaöğretim okulu çevresinde DAEŞ ile Eknaf güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden Ebu Ubeyde, "DAEŞ ile Eknaf arasındaki çatışmalar ve rejim güçlerinin bölgeye ağır silahlarla saldırması sonucu siviller korkudan dışarı çıkamıyor. Kampta insani durum gün gittikçe kötüleşiyor" dedi.

Ubeyde, Esed güçlerinin hava saldırısında ölü ve yaralıların olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.

Bu arada, Suriye Genel Koordinasyon Komitesi (SRGC) de Esed güçlerinin Yermuk kampına yerden atılan füzelerle saldırdığını kaydetti.

Başkent Şam'ın 10 kilometre güneyinde yer alan ve 3 yıldan bu yana rejim güçlerinin ablukası altında bulunan Yermuk kampı, ülkedeki iç savaş öncesinde 180 bini Filistinli olmak üzere yaklaşık 950 bin kişi yaşarken, şimdi bu rakamın 18 bin civarında olduğu bildiriliyor.

Yermuk mülteci kampında geçen hafta bir Hamas yöneticisinin suikast sonucunda öldürülmesinin ardından, DAEŞ ile kamptaki Eknaf Beyt el-Makdis güçleri arasında çatışma çıkmıştı. 

Esed güçlerinin ablukası nedeniyle kampa elektrik ve su sağlanamıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler