YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçleri tarihi caminin minaresini bombaladı
Suriye'nin Halep kentinde Esad güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmada tarihi Halep Zekeriya Camii'nin (Ulu Camii) minaresinin yıkıldığı bildirildi.
Esed güçleri tarihi caminin minaresini bombaladı
24 Nisan 2013 / 23:18 Güncelleme: 25 Nisan 2013 / 11:02

Suriye'nin Halep kentindeki içinde Hz. Zekeriya Peygamberin de kabrinin bulunduğu tarihi Halep Ulu Camii'nin minaresinin Devlet Başkanı Beşer Esad kuvvetleri ile muhalif gruplar arasında çıkan çatışmada yıkıldığı bildirildi. Suriye'de faaliyet gösteren devlet destekli Sana Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada UNESCO'nun dünya mirası listesinde de yer alan tarihi Halep Ulu Camii'nin 11. yüzyılda inşa edilen minaresinin yıkılmasından Esad karşıtı muhalif gruplarla birlikte faaliyet göstren El Kaide destekli El Nusra Cephesi sorumlu tutuldu. Bölgedeki aktivistlerden gelen açıklamalarda ise tarihi Emevi camiinin minaresinin Esad kuvvetlerinin tank atışları ile vurulduğu kaydedildi. Halep'te faaliyet gösteren aktivist Muhammed el-Hatip, 45 metre uzunluğundaki tarihi minarenin Esad kuvvetlerinin tank ateşiyle 'tamamen' yıkıldığını bildirdi.

Tarihi Halep Ulu Camii'nin bu yılın ilk aylarından itibaren muhalif grupların kontrolünde olduğu bildirildi. Çatışma bölgelerini genişleterek Esad kuvvetlerinin cephelerde güç kaybetmesini amaçlayan muhalif gruplara karşı Esad kuvvetleri tarafından sık sık operasyonlar düzenlendiği de kaydedildi. Halep Kalesi'nin batısında eski bezzazlar Çarşısı'nda bulunan ve bitişiğindeki Hz. Zekeriya'ya izafe edilen türbeden dolayı Zekeriya Camii olarak da bilinen camii, Suriye'deki erken İslam mimarisinin ilk örneklerinden biri. Tarih boyunca Emeviler ve Memlükler dönemlerinde restorasyon çalışmaları yürütülmüş olan camiyi 1588 yıllında Osmanlı Sultanı 3. Murat'ın ve 1908 yılında da Sultan 2. Abdulhamid Han'ın yeniden restore ettirdiği biliniyor.DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler