YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçleri keyfi tutuklamalara devam ediyor
Esed güçleri keyfi tutuklamalara devam ediyor
06 Ocak 2015 14:25
Suriye'de geçen Aralık ayı içinde 322 kişinin keyfi şekilde tutuklandığı bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) raporuna göre, geçen Aralık ayında185'i Beşşar Esed rejimi, 112'si de IŞİD ve Nusra tarafından olmak üzere 322 kişi keyfi şekilde tutuklandı.

Esed rejimi tarafından tutuklananlardan 9'unun kadın, IŞİD ve Nusra tarafından tutuklananlardan ise 3'ünün kadın ve 7'sinin çocuk olduğuna işaret edilen raporda 22'si erkek, 3'ü çocuk 25 kişinin de diğer silahlı muhalif gruplar tarafından tutuklandığı ifade edildi.

Raporda ayrıca, geçen ay çeşitli tutuklama merkezlerinden serbest bırakılanların sayısının 117'ye ulaştığı, bu kişilerden 98'inin rejim güçlerince serbest bırakıldığı aktarıldı. 

Çeşitli silahlı muhalif grupların 2, radikal grupların ise 17 kişiyi serbest bıraktığı kaydedillirken, kimler tarafından yapıldığı belirlenemeyen 23 kaçırılma vakasının gerçekleştiği, bu kişilerden 17'sinin rejimin , 2'sinin silahlı muhalif grupların ve 4'ünün ise redikal grupların kontrolünde olan bölgelerde kaçırıldığı belirtildi.

SNHR 2014 yılında Suriye'de 32 binden fazlası Esed rejiminin saldırılarında olmak üzere, 39 bin 21 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler