YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed güçleri can almaya devam ediyor
Esed güçleri can almaya devam ediyor
02 Mayıs 2014 09:41
Suriye'de, Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin, muhaliflere kara ve havadan düzenlediği operasyonlarda 92 kişi öldü.

Suriye'de, Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin, muhaliflere kara ve havadan düzenlediği operasyonlarda 92 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Esed güçlerinin yönetim karşıtlarının denetiminde olan bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda Halep'te 50, Dera'da 15, başkent Şam'ın banliyölerinde 10, İdlib'de 7, Hama'da 5, Humus ve Kuneytra'da ikişer ve Deyru'z Zor'da bir olmak üzere 92 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada da orduya bağlı helikopterlerin Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan Huluk, Ensari, Mesekin Hananu ve Haydariye bölgesine varil bombası attığını, çok sayıda yerleşim yerinin hasar gördüğü belirtildi.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kentin Cemiyeti Zehra bölgesinde bulunan rejim güçlerine ait bazı kontrol noktalarını ele geçirdiği ve bölgede muhaliflerle düzenli ordu arasında çatışmaların sürdüğü kaydedilen açıklamada, Esed güçlerinin Şam'ın Muleyha beldesine yerden yere füzeler attığı ve bölgede yoğun çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

ÖSO birliklerinin belde çevresinde, rejime ait bazı askeri kontrol noktalarının denetimini sağladığı ileri sürülen açıklamada, savaş uçaklarının Hama, Humus, Dera ve İdlib'de muhaliflerin yoğun yaşadığı yerleri bombaladığı bildirildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin, Hama, Halep, İdlib, Humus ve Dera'da düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler