YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed genel af ilan etti!
Suriye'de yüzbinlerin katili Beşar Esed, asker kaçakları ve taraf değiştirenler için genel af ilan etti.
Esed genel af ilan etti!
25 Temmuz 2015 / 22:02 Güncelleme: 25 Temmuz 2015 / 22:37

Esed, şaşırtan af kararını bir genelgeyle duyurdu. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA tarafından duyurulan karar, bir yıl içinde çıkarılan ikinci af.

İki ay içinde teslim olunmalı

Asker kaçakların iki ay içinde teslim olması gerekiyor. Binlerce genç Suriyeli, dört yıldır isyan hareketiyle karşı karşıya olan ülkede zorunlu askerlikten kaçtıkları için ceza riskiyle karşı karşıya.

Esed asker bulamıyor

Suriye'de iç savaş ve çatışmaların uzun sürmesi sebebiyle büyük kayıplar veren Nusayrilerin de Esed yönetimine sırtını döndüğü belirtilmişti. Çatışmalarda binlerce kişinin öldüğü Nusayrilerin Esed’in ordusundan ayrılmaya başladığı ifade ediliyor. Ordunun bel kemiğini oluşturan Nusayrilerin de çekilmeye başlamasıyla Esed yönetiminin savaşacak asker bulmakta sıkıntı çektiği belirtiliyor.

35 yaş altı erkekler hedefte

Asker kaçakları ve 35 yaş altı erkekler orduya yerleştirilmek üzere hedef alındı. Askerden kaçan binlerce kişinin rejim güçleri tarafından tutuklandığı, kontrol noktalarındaki görevlilerin ise 1980 ile 1990 yılları arasında doğan Suriyeli erkekleri belirleyerek, orduya teslim ettiği belirtilmişti.

Gençler askere zorla alınıyor

Kısa süre önce Şam'dan kaçan Ebu Kefah adlı bir kişi, "Askerlikten kaçanlara yapılan baskı yeni değil. Ama her geçen gün bu baskı daha da artıyor. Artık öğrenci belgeleri her iki ayda bir yenilenmek zorunda. Ve öğrenciysen de, askerlik görevini altı aydan fazla erteleyemiyorsun. Eğer belgelerin varsa, genellikle Şam'daki kontrol noktalarından rahatlıkla geçiyorsun. Ama kırsal kesimde kontrol noktaları genellikle Şabiha milislerinin elinde ve onlar neredeyse herkesi tutukluyorlar. Belgen olması onlar için fark etmiyor." dedi.

(Haber 10)

 // mustafa
adamın vatanini senelerdir elleyen elleyene, Türkiye güvenliği için örgüte ateş açınca bu adam boy gösteriyor.

asker bulsun bu adam, Türkiye ye karşı kullanıp daeşi korur...
26 Temmuz 2015 05:45
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler