YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed geçici ateşkesi ihlal etti
Esed geçici ateşkesi ihlal etti
28 Şubat 2016 08:28
Suriye'de Esad rejimi, geçici ateşkesin önceki gece yarısı başlamasının ardından bile ılımlı muhalifleri hedef almaya devam etti.

Suriye’de 26 Şubat’ı 27 Şubat’a bağlayan gece kısmi ve geçici ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra da Esad güçleri Halep, Humus, Dera ve Lazkiye illerinde muhalifleri hedef almaya devam etti. 

4 muhalif hayatını kaybetti

Hizbullah destekli rejim güçleri, Humus'un kuzeyindeki Telbise ilçesi, Halep'in batısındaki Anadan ilçesi, Dera'nın kuzeybatısındaki Yadude ilçesi, Şam'ın doğusundaki Guta ilçesine bağlı Merj beldesi ve Hama'nın kuzeybatısındaki Kafr Zita ve Kafr Nabude beldelerine saldırılarını sürdürdü. Ayrıca rejim güçleri, Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki Türkmendağı'ndaki Kelez ve Karamanlı köylerine düzenlediği yoğun saldırılara ara vermedi. Muhaliflere göre en az 4 kişi hayatını kaybetti. Suriye ordusu yetkilileri ise yaptığı açıklamada, 'çatışmasızlık' kararını ihlal etmediklerini ileri sürdü.

Rus jetleri saldırı düzenlemedi 

Gece yarısından itibaren henüz Rus hava saldırısı yaşanmadı. Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Sergey Rudskoy, Suriye ordusu ile 17 silahlı oluşumun ateşkese uymayı taahhüt ettiğini açıkladı. Rudskoy, “Rusya, yeşil bölgede, yani bize ateşkes için başvuran silahlı oluşumların bulunduğu bölgelerde hava saldırılarını tamamen durdurdu” diye konuştu. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler