YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed çekilme şartını açıkladı
Esed çekilme şartını açıkladı
11 Eylül 2012 09:59
Esed çekilme şartını Rusya'ya açıkladı
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in halkın başka bir ismi desteklemesi durumunda iktidardan ayrılacağını kendilerine ilettiğini söyledi.

Paris'te Suriye muhalefet temsilcileri ve Fransız yetkililerle görüşen Bogdanov, Le Figaro'ya verdiği röportajda, "Esed bize, eğer halk kendisini desteklemeyi bırakır, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir başka ismi desteklerse görevi bırakacağını söyledi." dedi.

Bogdanov'a göre Suriye rejimi hala güçlü ve halkın önemli bir kısmı yeni isim konusunda endişeli. Suriye'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2014'de yapılacak.

Cenevre mutabakatı çerçevesinde iktidar ve muhalefetin masaya oturarak siyasi dönüşüm sürecinin parametrelerini belirlemesi gerektiğini kaydeden Bogdanov, "Rusya, Suriye'de sivil barışın sağlanmasına aktif destek arzusunu yineledi." dedi.

Muhaliflere yapılan silah yardımı nedeni ile Suriye'nin "Somalileşme" riski olduğunu kaydeden Bogdanov, 1990 Lübnan savaşı sonrası oluşturulan barış konferansı gibi, Suriye'de de Hristiyan, Alevi ve Dürzü toplulukların temsil edileceği bir konferans toplanmasını önerdi.

Bogdanov, "Biz Moskova'da bir konferans önerdik. Birileri Cenevre ya da Paris'i seviyorsa fark etmez. Bizim itirazımız yok. Önemli olan, mümkün olduğunca hızlı bu süreci başlatmak." çağrısı yaptı. (Cihan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler