YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed ayrılsın yeni hükümet kurulsun
Esed ayrılsın yeni hükümet kurulsun
31 Mayıs 2012 23:05
Esed ayrılsın yeni hükümet kurulsun...

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Annan Planı'nın, Suriye halkının demokratik şekilde kendi geleceğini seçebilmesini sağlayacak ve Suriye tarafından yürütülecek siyasi bir geçiş sürecini gerekli kıldığını belirterek, ''Bu sürecin de tanım gereği Esed'in ayrılmasına yol açacağına inanıyoruz. Burada önemli olan Suriye halkının iradesinin temsil eden yeni bir hükümetin kurulması'' dedi.

ABD Büyükelçisi Rice, BM'de Suriye konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Silah dolu olduğuna inanılan bir Rus gemisinin Suriye'nin Tartus Limanı'na geçen cumartesi günü vardığı'' yönündeki haberleri nasıl yorumladığının sorulması üzerine, bunun kendilerine endişe verdiğini, çünkü Suriye yönetiminin sivillere karşı güç kullanmaya devam ettiğini söyledi.

Rice, ''Elbette bu durum teknik açıdan uluslararası hukukun ihlali değildir, çünkü Suriye'ye karşı silah ambargosu yok. Ama insanına karşı korkunç şekilde ve orantısız güç kullanan bu rejime silah akışının olması kınanması gereken bir durumdur'' diye konuştu.

Gazetecilerin dün Suriye'de kötü senaryodan bahseden açıklamalarının yankı getirdiğini ve gerçekten ortada Annan Planı dışında bir B Planı olup olmadığının sorulması üzerine Rice, Suriye'de muhtemel 3 senaryonun olduğunu söylediğini hatırlattı.


-''Suriye yönetimi daha fazla baskı hissetmeli''-


Suriye'de istenen şeyin ve en iyi senaryonun Suriye yönetiminin Annan Planı çerçevesinde verdiği taahhütleri yerine getirmesi, Annan Planını tümüyle uygulaması ve muhalefetin de bunun karşılığında aynısını yapması olduğunu belirten Rice, ''Ama Suriye yönetiminin bunu yapması için özellikle destekçilerinden ve ortaklarından üzerinde daha fazla baskıyı hissetmesi önemli. Çünkü bugüne kadar üzerinde yeterince baskı hissetmedi'' ifadesini kullandı.

İlk senaryonun olmaması durumunda BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bir araya gelip bu baskıyı toplu şekilde Suriye üzerinde uygulama sorumluluğunun olduğunu söyleyen Rice, bu durumda Konseyin birliğinin korunacağını ve Annan Planı'nın da halen geçerli olacağını söyledi. Bunun da tercih edebilecekleri 2. senaryo olduğunu söyleyen Rice şöyle dedi:

''Ama gerçek şu ki eğer bu iki senaryo da gerçekleşmezse kaçınılmaz sonuç Suriye'deki durumun daha kötüye gitmesi olacak, bu durum da Suriye halkı kadar bölge için de tehlikeli olacak. Bu bizim hiç istemediğimiz bir senaryo, BMGK'nın hiçbir üyesi de bunun olmasını istemez, o zaman BMGK olarak şu anki dinamikleri değiştirmek için bir şey yapmamız lazım.''

ABD ile Rusya arasında Suriye için ''Yemen modelinin'' görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine ise Rice, Suriye'deki durumla ilgili olarak Rusya ve diğer ülkelerle sürekli istişare halinde olduklarını söyledi. Annan Planı'nın, Suriye halkının demokratik şekilde kendi geleceğini seçebilmesini sağlayacak ve Suriye tarafından yürütülecek siyasi bir geçiş sürecini gerekli kıldığını ifade eden Rice, ''Bu sürecin de tanım gereği Esed'in ayrılmasına yol açacağına inanıyoruz. Bu Yemen modeli ya da başka bir model olsun, her türlü seçeneği tartışmaya açığız. Burada önemli olan Suriye halkının iradesinin temsil eden yeni bir hükümetin kurulması'' diye konuştu.

Hula'daki katliamı soruşturmakla görevli Suriye komisyonunun katliamı Suriye güvenlik güçlerinin değil, ''silahlı grupların'' işlediğini açıkladıklarının hatırlatılarak bu konuda uluslararası bir komisyon kurulup kurulmayacağının sorulması üzerine Rice, bunun ''bariz bir yalan'' olduğunu ifade etti. BM Gözlemci Misyonunun (UNSMIS) ellerindeki bilgilerin bu yönde olmadığını ve katliamın kimin tarafından yapıldığının açık olduğunu söyleyen Rice, bu kapsamda Suriye güvenlik güçlerinin ağır silah kullandığı, Esed rejimini destekleyen Şebbiha milis gücünün de sivilleri öldürdüğü yönünde gelen bilgiler olduğunu söyledi.

Uluslararası komisyon kurulması konusunda ise Rice, Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi'nin yarın Hula katliamının görüşeceğini, sürecin henüz ilerlemekte olduğunu söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler