YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed 300 Türkmen'i şehit etti
Esed 300 Türkmen'i şehit etti
17 Haziran 2012 22:00
Suriye Demokratik Türkmen Hareketi Başkanı Abdulkerim Ağa, Esed rejiminin 300'e yakın Türkmen'i şehit ettiğini söyledi.

Suriye'deki Türkmenlerin durumunu ve muhalefetle ilişkilerini değerlendiren Abdulkerim Ağa, Türkmenlerin muhalefetle hareket ettiğini, bunun için çok büyük bedeller ödediğini söyledi. Esed rejiminin halkı çoluk çocuk demeden katlettiğini belirten Ağa, "Türkmen halkının devrim hareketine çok büyük katkıları var. Bugüne kadar 300 kadar insanımız Esed rejimi tarafından şehit edildi" dedi.


-"SUK çatısı altında muhalefete devam edeceğiz"-


Muhalefet gruplarının ilk başlarda Türkmenleri gözardı ettiğini belirten Ağa, "Ancak Türkmenlerin ihmal edilmeyeceğini gördüler. Bütün muhalif gruplar bizi destekledi. Biz de şu anda yerimizi almış durumdayız" dedi.

Türkmenlerin Suriye'nin bir parçasını olduğunu ve Suriye halkı ile hareket ettiğini ifade eden Ağa, bundan sonra nasıl hareket edeceklerini şöyle açıkladı:

"Türkmenler Suriye'nin bir parçasıdır. Suriye'nin demokratik bir yönetime geçmesi için bütün tarafları silahsız bir şekilde muhalefete çağırıyoruz. Hürriyet için sokaklara dökülen halkımız ne istiyorsa onu söylüyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Biz de Suriye Ulusal Konseyi (SUK)'nin çatısı altına girmek, muhalefete burada devam etmek istiyoruz. Bu konuda kendilerine beş arkadaşımızın ismini verdik. Onlar da bu konuda çalışmalarını sürdürüyor."

Abdulkerim Ağa, Suriye muhalefetinin yapacağı bütün etkinliklere aktif olarak katılacaklarını kaydederek, 22-23 Haziran tarihlerinde Arap Birliği himayesinde yapılacak Kahire Kongresi'ne de katılacaklarını belirtti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler