YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'tan ilk açıklama
Suriye'de gözler, hükümetin istifasının ardından bugün Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın halka yapacağı konuşmaya çevrilmişti. İşte o beklenen konuşmayı yapıyor...
Esad'tan ilk açıklama
30 Mart 2011 / 14:44 Güncelleme: 30 Mart 2011 / 15:33

İsyan ateşenin giderek büyüdüğü Suriye'de gözler Devlet Başkanı Beşşar Esad'a çevrilmişti...

Ve Esad şu anda beklenen konuşmasına başladı...

Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmut El Abraş'ın kürsüye davetinin ardından meclis salonuna giren Esad'ı milletvekilleri destek sloganları atarak karşıladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesindeki gösterilerle ilgili olarak, ''Bu, birliğimizi sınamak için istisnai bir andır'' ifadesini kullandı.

Esad, 15 Marttan beri mecliste yapması beklenen ve aynı zamanda Başbakan Naci Itri'nin istifasının ertesine rastlayan konuşmasında, "Suriyelilerin geçen haftadan beri bu konuşmayı beklediğini biliyorum, ama durumun eksiksik bir resmine sahip olmayı bekledim'' dedi.

Ülkesindeki protestoların "ulusu için bir test" olduğunu kaydeden Esad, bölgedeki gelişmelerden etkilendiklerini ve reformları desteklediklerini ifade etti.

Özellikle Dera kentinde yaşanan gösterilere değinen Esad, Suriye'nin "büyük bir komplo" ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Esad, Suriye'nin Arap dünyasında olanlardan etkilenmemesinin söz konusu olmadığını belirtti.

"Üç konuyu, toplumdaki farklılıkları, reformu ve halkın günlük ihtiyaçlarını birbirine karıştırdılar" diyen Esad, devlet kurumlarına sabotajlarda reform bağlantısını bulamadıklarını kaydetti. Esad, "Uydu kanalları komploya katılıyor" dedi.

Hedefin İsrail'in hedefine uygun olarak Suriye'yi bölmek, bir ulus olarak devamına son vermek olduğunu belirten Esad, "Ayrıntıya girme dediler bana, ama genel konuşmak istemiyorum, ayrıntılara girmek istiyorum" dedi.

Esad, uydu kanalları ve internette, gösterilerden önce bir hareketin başladığını ve "tahrif edilmiş fotoğraflar kullanıldığını" söyledi. Esad, "Mezhepler arası tahrike dönük SMS mesajlarına başvurdular. Ama biz bu komployu boşa çıkarmayı başardık" dedi. (Kanal A Haber - AA)

yahudi fırsat kollar...
 // ibrahim çelikoğlu
Bugünkü BM emperyalistlere çalışmış olsada,BM'nin karar çıkarmasına fırsat verecek durumlardan Yahudi değil o devleti idare edenlerdir.BM'lerin karar çıkaramıyacak bir demokrasiyi kendi çıkarlarını koruyarak oluşturmak,bu duruma gelmekten,Yahudiye fırsat vermekten çok daha hayırlıdır.Esat kendi özel çıkarları için devletini satıyorsa,o devlet ihalede çok ucuza gider ve kaybedenin büyüğü kendisi olur......
31 Mart 2011 09:10
buyuk ortadogu
 // zeynep ozcan
tabiki iran irak suriye ve turkiyenin beraber olmamasi icin ellerinden geleni yapiyolar ama nafile buyuk ortadogu gercek oluyor busefer hacli seferi tutmaz sayin ingiltere disisleri bakani...
30 Mart 2011 15:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler