YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'ın PKK'lı askerleri
Suriye’de rejimin kolluk gücü gibi çalışan PKK’lılar, sınırda yol ve kimlik kontrolü yapıyor
Esad'ın PKK'lı askerleri
29 Ocak 2012 / 11:33 Güncelleme: 29 Ocak 2012 / 11:34

PKK, Türkiye’de devletle iş birliği yapan herkesi “işbirlikçi” ve “ajan” olmakla suçluyor. Kendisine yönelik eleştirilerde bulunanlara ise “hain” damgası vuruyor. Hatta devletin kurumlarında görev alanları ve ihalelerini alıp iş yapanlara ise “cahş” diyor. Bu nitelemelerle Kürtleri Türkiye’ye düşman yapmaya çalışan PKK, Arap Baharıyla birlikte iç karışıklıkların yaşandığı Suriye’de ilginç uygulamalara imza atıyor. Türkiye gazetesinin haberine göre; Şam yönetimiyle anlaştıktan sonra silahlı güçlerinin büyük bir bölümünü Suriye’ye kaydıran örgüt, kendi deyimiyle Baas rejimine “cahşlık” ya da Arapça ifadesiyle “ceyşlik” (askerlik) yapıyor.

PKK’nın Suriye’de Baas rejimiyle sıkı bir iş birliği yaparak gönüllü askerlik yaptığını ortaya koyan çok emare var. Suriyeli kaynaklardan edinilen bilgilere göre; örgüt, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın köy ve kasabalarda kolluk güçleri gibi çalışıyor. Cenderis’te kamp kurup militanlarını eğiten örgüt, son aylarda Afrin başta olmak üzere Türkiye’nin sınırlarına yakın yerlerde yol kontrolleri gerçekleştiriyor ve kimlik sorgulaması yapıyor. Bu kontrollerde şüpheli gördükleri kişileri ise ya tutuklayıp Muhaberata teslim ediyor ya da Hatay’a geçmelerini engelliyor.

HEDEF BEŞAR ESAD REJİMİNİ UZATMAK...

Yıllardır Kürt gençlerini heba eden örgüt, şimdi de Esad’ın ömrünü uzatmak için gençleri meydana sürdü.

HER EVDEN 25 TENEKE ZEYTİN


PKK, Suriye’deki Kürtlerden “vergi” adı altında haraç topluyor. Afrin’de yaşayan herkesten 25 teneke zeytin veya zeytinyağı istiyor

HARAÇ TOPLUYOR

Afrin, Suriye’nin kuzey batısında yer alan bir yerleşim birimi. Bu ilçeye bağlı 8 nahiye 366 köy var. Afrin’in merkez nüfusu 80 bin. Nahiye ve köylerde yaşayanlar buna eklendiğinde nüfus 250 bini aşıyor. Bu ilçede yaşayanların büyük bölümünü Kürtler oluşturuyor. Geçmişte de Afrin’de etkin olduğu bilinen örgüt, şimdilerde daha rahat hareket ediyor. Öyle ki; Cenderis ve çevresinde PKK’lı milisler silahlı dolaşıyorlar. Özellikle Aşkan ve El Hamam isimli köylerde her vakit yollarda denetim yapıyorlar. Kürtlere baskı yapan örgüt, “vergi” adı altında haraç topluyor. Zeytincilik yapan her haneden 25 teneke zeytin veya zeytinyağı istiyor. Fabrika sahiplerinden istediği miktar ise 60 teneke zeytin ve 60 teneke zeytinyağı.

PUSU VE DEVRİYE

Sadece bu da değil... Örgüt, Cenderis’i merkez gibi kullanıyor. Militanlar, Suriye’den Türkiye’ye geçişleri engellemek için sınır bölgelerinde akşamları devriye geziyor. Dağlık ve ağaçlık bölgelerde ise pusu kuruyor. Suriyeli bir gazeteci, “Bunları fotoğraflayamıyoruz. Çünkü PKK’lı militanlar çok acımasız. Anında infaz yapabiliyorlar” diyerek şunları söyledi: “Afrin, Reyhanlı ve Kırıkhan’a çok yakın. Bu ilçeye bağlı Aşkan’ın Türkiye sınırına uzaklığı 14, El Hamam’ın ise uzaklığı 15 kilometre. Buralarda geçiş yapmak isteyenleri örgüt elemanları ya tutukluyor ya da geri çeviriyor. PKK, Kürt bölgelerinde korku imparatorluğu kurmuş durumda. Daha önce Suriye’de herkes Baasçılardan korkardı, şimdi ise herkes örgütten korkar duruma gelmiştir” diye konuştu. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler