YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'ı, Tahran'da vurdu
Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Mursi, İran'ın Esad'ı kurtarma planı yaptığı zirvede "Rejim değişmeden Suriye'de çözüm olmaz" diyerek rest çekince Tahran buz kesti, Suriye heyeti salonu terk etti...
Esad'ı, Tahran'da vurdu
31 Ağustos 2012 / 10:23 Güncelleme: 31 Ağustos 2012 / 10:23
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Bağlantısızlar Hareketi'nin Tahran'daki 16. Zirvesi'nde Beşşar Esed rejimini sert ifadelerle eleştirdi. Suriye'deki rejimin en katı savunucusu durumundaki İran'ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın katıldığı toplantıda konuşan Mursi, "Zalim Suriye rejiminin karşısında, Suriye halkının yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir." dedi. Baskıcı rejime karşı Suriye halkına destek vermeyi ahlaki bir görev olarak gördüğünü belirten Mısır lideri, akan kanın durması için etkin bir dış müdahale gerektiğini söyledi.

Bağlantısızlar Hareketi'nin Tahran'daki 16. Zirvesi'nde konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suriye rejiminin en katı savunucusu durumundaki İran'ın Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın yanında Esed rejimini çok sert bir şekilde eleştirdi. Mursi, konuşmasında, "Zalim Suriye rejiminin karşısında Suriye halkının yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir." dedi. 'Meşruiyetini yitirmiş baskıcı rejime karşı Suriye halkıyla dayanışma halinde olmanın ahlaki bir görev' olduğunu ifade eden Mısır lideri, akan kanın durması için etkin bir dış müdahalenin gerektiğini de söyledi. Konuşma, zirveyi Batı karşıtı bir şova dönüştürerek nükleer programı, ekonomik yaptırımlar ve Suriye konusunda uluslararası kamuoyunun desteğini aldığı mesajı vermeye çalışan İran'da şok etkisi meydana getirdi. Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah'a ait Al Manar kanalı, İran Dışişleri Bakanlığı'nın Mursi'nin sözlerini kınadığını ve mezhepçi olarak adlandırdığını duyurdu. İran medyası da konuşmayı göz ardı etmeye çalıştı. Salonda bulunan Dışişleri Bakanı Velid Muallim liderliğindeki Suriye heyeti ise Mursi'nin konuşmasına tepki olarak dışarı çıktı.

1979 İran İslam Devrimi'nden sonra Tahran'ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin İran'a gitmesi hem dünya, hem de Mısır kamuoyunda tartışmalara sebep olmuştu. Esed'in destekçisi İran'ın Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın yanında Şam rejimini hedef alan Mursi, Suriye ve Filistin halklarının özgürlük ve onurları için mücadele ettiğini belirtti. Suriye'nin demokratik bir sisteme geçmesi gerektiğini belirten Mursi, ülkenin iç savaş ve bölünme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu, bunu önlemek için Suriye muhalefetinin birlik olması gerektiği çağrısında bulundu. Filistinli grupları da aralarındaki sorunları çözmeye çağırdı. İran'ın nükleer enerji üretme hakkını ise desteklediklerini belirten Mursi'nin konuşmasına, "Allah'ım, önderlerimiz Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'den razı ol. Peygamberimiz Hz. Muhammed'e (sas), Ehl-i Beyt'ine ve sahabesine rahmet eyle. Onların makamını yücelt." sözleriyle başlaması ise Mısır'ın İran'a farklı bir mesajı şeklinde yorumlandı. Başta Mısır olmak üzere bazı ülkeler İran'ı Şii yayılmacılığıyla suçlarken, zaman zaman bazı Şii din adamlarının üç büyük sahabe Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman'a yönelik uygunsuz sözleri Sünni İslam dünyasında büyük bir rahatsızlık meydana getiriyor. Mısır Cumhurbaşkanı, zirve sonrası Ahmedinejad ile bir araya gelerek başta Suriye olmak üzere bölgesel konuları görüştü. Öte yandan zirveye katılması İran tarafından ABD ve İsrail'e karşı büyük bir zafer olarak adlandırılan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Tahran'a yönelik sert eleştirilerde bulunarak hiçbir ülkenin başka bir ülkeyi yok etme tehdidinde bulunamayacağını, soykırım gibi tarihî gerçekleri inkâr edemeyeceğini belirtti.

Öte yandan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, dün yayınladığı bir raporla İran'ın yer altındaki nükleer tesisi Fordo'daki uranyum zenginleştirme makinelerinin sayısını iki katına çıkardığını açıkladı. İsrailli yetkililerin İran nükleer tesislerine yönelik bir askeri müdahaleyi daha yüksek sesle zikretmeye başladığı bir dönemde açıklanan rapor, Tahran'ın tüm tepkilere rağmen nükleer faaliyetlerini sürdürdüğünü ortaya koydu. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler