YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'ı devirmek için yeni karar aldılar
Esad'ı devirmek için yeni karar aldılar
04 Ocak 2015 19:51
Hatay ve Gaziantep'te yaşayanlar ile iç savaşa rağmen ülkelerinde kalmayı tercih eden Suriyeli Türkmen ve Araplar tarafından yakın zamanda kurulan 235 kişilik Suriye Devrimcileri Ulusal Birlik Konseyi, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde bir toplantı yaptı.

Konsey, ülkedeki muhalifler olarak birlik olup Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı devirme konusunda yeni bir karar aldı.

Suriye Devrimcileri Ulusal Birlik Konseyi, Reyhanlı'da toplantı yaptı. Toplantıda ilk olarak konuşan konseyin Türkmen Cephesi üyesi Adil Ali, konseyin amacının, ülkedeki devrimcilere taze kan vermek olduğunu söyledi.

Devrimin ana hedefinin Esad rejimini devirmek olduğunu ifade eden Ali "Esad'ın o katil rejimini düşürmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında demokrasiyi getirmek ve demokratik bir toplum ile yeni bir rejim oluşturmaktır" dedi.

Türkmenlerin, Suriye toplumunun değişmez bir parçası olduğunu ve devrimin ilk gününden bu yana içerisinde bulunduklarını kaydeden Ali, "Türkmenler ilk günden bu yana devrimde yer almış bir millettir. Bu güne kadar binlerce şehit verdiler. Hala da veriyorlar. Esad rejimine karşı mücadele ediyorlar. Çünkü mevcut rejim zalim ve katildir. Türkmenleri hiç acımadan katlediyor. Gitmesi şarttır" diye konuştu.

Öncelik IŞİD değil rejim olmalıydı

Üyelerden Dr. Orouba Barakat ise yeni bir rejim oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Önceki milli birlik komitesi ve siyasi güçlerin dış güçlerin güdümüne girdiğini, Suriye devrimini ve halkını doğru bir şekilde temsil etmediklerini, mezhepçi diktatör ve baskıcı rejimle görüşme masasına oturduklarını öne süren Barakat, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne hava operasyonu düzenleyen koalisyon güçlerine de çağrı yaparak şunları söyledi:

"Uluslararası koalisyon şunu bilmeli ki bu örgüt, rejimin oluşturduğu bir örgüttür. Uluslararası koalisyonun önceliği rejime vurmak olmalıydı. Çünkü rejim her gün Suriye halkını katletmektedir. Katliamlar yapmaktadır. Uluslararası koalisyon Suriye halkı için bir şey yapmak istiyorsa terör kaynağı olan rejimden bizleri kurtarsın.

Sonra hep birlikte IŞİD'le mücadele edelim. Suriye halkı tek başına ve sahipsiz bırakıldı. Vatanına bağlı olan siyasi, askeri güçleri, Suriye içindeki sivil toplum örgütlerini, yardım kuruluşlarını partileri, tek oluşum çerçevesinde toplayıp koalisyon oluşturmak istiyoruz. Halkımız Suriye'de yaşadığı katliamlarla birlikte yurtlarından göç ediyor, başka ülkelerde yaşamaya çalışıyor.

Bir kısmı çadırlarda yaşarken, başka ülkelere gitmek isteyenler denizlerde ölüyor. Bu halkın kendi ülkelerinde özgürce, güvenlik içerisinde, sosyal ve demokratik bir rejim yönetiminde yaşama hakkı vardır. İçerisinde ayrımcılık mezhepçilik olmayan bir düzen istiyoruz. Suriye devriminin asıl hedefi ve bizim hedefimiz budur."

Konsey, tüm güçleri temsil ediyor

Konseyin kurucu başkanı Louay Abdul El Baki ise hedeflerinde Esad'ı devirmek ve Suriye halkını refah içerisinde yaşatmak istediklerini belirterek yaptığı şöyle konuştu:

"Gerçekleştirmek istediğimiz bu oluşumun hedefi içeride ve dışarıda tüm Suriye güçlerinin birleştirilmesi ve halkımızın çektiği sıkıntılardan kurtulmasına yöneliktir. Bu oluşumun kurucu heyeti 235 üyeden oluşmaktadır. Üyeler Suriye'deki savaşçı güçleri sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ve Suriye devriminde bulunan tüm güçleri temsil etmektedirler.

Biz bu konferansta ve bu oluşumda dış güçlere bağımlı olmayan, özel hesap yapmayan, milli olan bütün güçleri birleştirmeye gayret ettik. Biz bu konferansı ve bu oluşumu yaparken hedefi rejimi devirmek olan tüm güçlere davet gönderdik. Bu oluşumun hedefleri aynı olan herkese açıktır."

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler