YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'den geçiş süreci yorumu: Mümkün değil
Esad'den geçiş süreci yorumu: Mümkün değil
19 Kasım 2015 15:13
Viyana'da kararlaştırılan "somut takvime bağlı" geçiş sürecine Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'den ilk açıklama geldi. Esad, muhaliflerin elinde toprak olduğu sürece geçiş sürecinden bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye krizine çözüm için bir araya gelen ülkelerin Viyana'da kararlaştırdığı "somut takvime bağlı geçiş süreci" planı hakkında ilk kez konuştu. Esad, muhaliflerin elinde toprak olduğu sürece belli bir takvime bağlı ve sonunda bir seçim olan geçiş sürecinden bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi.

İtalya’nın resmi devlet televizyonuna (RAİ) konuşan Esed, “Söz konusu takvimden, terörü geriletmeye başladığımız zaman bahsedebiliriz. Teröristler Suriye’de bazı bölgeleri kontrol etmeye devam ettiği sürece siyasi yollarla hiçbir şey elde edemezler” dedi.
 
IŞİD’in doğuranın Batılı ülkeler olduğunu da savunan Esed, “Farklı yollarla teröre destek sağlayan Batı’nın politikası, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin de desteğiyle IŞİD, Suriye’de planladığı saldırıları Fransa’da düzenleyebilir bir hale geldi” şeklinde konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler