YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'a kimyasal silah nereden geldi?
Esad'a kimyasal silah nereden geldi?
12 Mart 2015 07:10
Suriye'nin eli kanlı lideri Esed'in eski kimyasal silah şefi El-Sakat, kimyasal silahların İran'dan geldiğini söyledi ve "Bizim elimizde olsa İran'ı ve Hizbullah'ı vururduk" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'ın eski kimyasal silah şefi Zahir el-Sakat, son 48 içinde Esed'ın tekrar kimyasal silah kullandığını 11 kişinin yaralandığını söyledi. Sakat, İran'ın Hizbullah aracılığıyla Esed'e kimyasal silah desteği verdiğini iddia ederek, kendilerine verilmesi takdirde İran'ı ve Hizbullah'ı vuracaklarını söyledi.

Halep Devrim Güçleri heyeti Gaziantep'te bir basın toplantısı düzenledi. BM'nin kimyasal silahlarla ilgili almış olduğu karara ilişkin düzenlenen basın toplantısına Esed'in eski kimyasal silah şefi general Zahir el-Sakat, Halep Devrim Güçleri üyeleri katıldı. El-Sakat, biz kendi imkanlarıyla kimyasal silah saldırılarını duyuracaklarını ifade etti. BM'nin kendilerine yardımcı olmayacakları durumunda kendi imkanlarıyla, medyayla, kendi güçleriyle ve halkın üzerinden bu meseleyi çözmeye çalışacaklarını söyledi.

Kimyasal silahlar İran'dan geliyor

General Zahir el-Sakat, "Bu kimyasal saldırılar durmalı. Kimyasal silahın içinde bulunan klorin maddesi olan kimyasal silahların temel maddesi İran'da üretiliyor. İran Hizbullah aracılığıyla Suriye'ye gönderiyor. Bunun mutlaka durması gerekiyor. Suriye'de bulunan kimyasal silahlar özellikle İran'dan geliyor. Ortadoğu'da bu silahları üreten tek devlet İran'dır "dedi

Bizim elimizde olsa İran'ı ve Hizbullah'ı vururduk

Son 48 saat içinde Suriye'de tekrar kimyasal silah kullanıldığını ifade eden General, bu saldırılarda 11 kişinin yaralandığını söyledi. el-Sakat, "Kendi elimizde olsa İran'ı ve Hizbullah'ı vururduk. Ama o kimyasal silahlar hep muhalif bölgelere atılıyor" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler