YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'a katliam izni Rusya'dan
Beşşar Esad'ın Humus'ta yaptığı katliamlar için Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan vize aldığı ortaya çıktı...
Esad'a katliam izni Rusya'dan
18 Şubat 2012 / 12:04 Güncelleme: 18 Şubat 2012 / 12:03

Son dört ay içerisinde Çin ile birlikte ilki Ekim 2011 ve ikincisi 4 Şubat’ta olmak üzere BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’yi kınayan tasarıyı iki kez veto eden ve sadece Suriye ordusunun değil muhaliflerin de silah bırakması gerektiğini savunup Şam’da rejim değişikliği öngören bir karar tasarısını asla kabul etmeyeceğini ısrarla açıklayan Rusya’nın, Devlet Başkanı Beşar Esad’la gizli görüşmeleri ifşa oldu. 300’den fazla kişinin öldüğü Humus’taki Kandil katliamının ertesi günü olan 4 Şubat’ta BM’de veto kullanan ve hemen ardından 7 Şubat Salı günü de, Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Başkanı Mihail Fradkov ile birlikte Suriye krizine barışçıl çözüm bulmak için başkent Şam’a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Esad’ın kanlı askeri operasyonuna ‘izin verdiği’ ortaya çıktı.

İsyancılar gözlemcileri kullandı

Esad, güvenlik durumuna dair sorusu üzerine “Silahlı gruplar, Arap gözlemci misyonunu istismar edip çeşitli bölgelere yayılarak faaliyetlerini artırdılar” yanıtı verdiği Lavrov’a 4 Şubat Kandil saldırısından bu yana hala bombardımana tuttuğu Humus’ta operasyona girişeceğini aktarmış: “Şam sınırına dek geldiler. Bu durum, devletin itibarının yeniden tesisi ve silahlı grupların bazı bölgelerdeki kontrolüne son verilmesi için sınırlı bir operasyon başlatmaya bizi mecbur kıldı. Şam kırsalındaki birçok yerde güvenliği sağladık. Bir tek Zabadani kaldı. Çalışmalarımız sürüyor. Çabalarımız ayrıca Humus’a odaklanmakta. Devlet, Humus’ta semtler arasındaki çatışmalara kayıtsız kalamaz. Bu sebeple çatışmalara son verecek kısa ve nitelikli bir askeri operasyon düzenlenmesine ihtiyaç var.” Operasyonun ne kadar süreceğini soran Lavrov’a Esad, “Kısa ve cerrahi nitelikte olacaktır” cevabını verirken, Rus Bakan da, bazı ‘tavsiyelerde’ bulunmuş.

Lavrov’un endişesi Rus silahları

Mevcut krizin tırmanmaması ve bu bahaneyle ek adımlar atılmaması için operasyonun 12 Şubat’taki Arap Birliği toplantısı sonrasına ertelenmesini isteyen Lavrov’un talebinin sebebinin ‘operasyonda Rus yapımı silahların kullanılacak olması’ olduğu iddia edildi. Lavrov’un Rusya’ya baskı unsuru olmaması için ağır silah kullanılmaması talebini kabul eden Esad, “Hiçbir operasyonda ağır silah kullanılmadı. Bunun Rusya’ya baskı yaratacağını biliyoruz” demiş.

Artık Truva atının maskesi düştü

BM Genel Kurulu’nun Esad rejimini kınayan kararı için ABD’nin BM temsilcisi Susan Rice, “Suriyelilere ‘sizinleyiz’ mesajı yolladık” yorumu yaparken, Suriye’nin temsilcisi Beşar Caferi kaosun artacağını öne sürüp ‘Batı’nın Arap Birliği’ni kullandığı’ eleştirisi yaptı: İsrail’e karşı hep Arap ülkelerini savunduk. Ama bu utanç verici kararı hazırlayan Arap Birliği, Suriye krizini uluslararası hale getirmek isteyen Batı tarafından kullanıldı. Truva atının maskesi düştü. Arap Birliği’ne iyi şanslar, artık kendilerini yanımızda istemiyoruz. İsrail’le yeni ortaklıklarından dolayı tebrikler.”

‘Davutoğlu sizin gibi düşünmüyor ama’

Esad ve Lavrov’un Şam görüşmesinde Türkiye’nin tavrı da ele alınmış. Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran arasında bir bölgesel işbirliği sürecinin başlatılması üzerinde çalıştığını aktarıp Türk yetkililerle temas halinde olan İranlıların Türkiye’nin tarafsız kalması için çaba göstermekte olduklarını söylemiş. Suriye lideri ise öneriyi olumlu karşılayıp bunun yararlı bir gelişme olacağı yorumunu yapmış. Esad, “Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Suriye’ye ilişkin son açıklamaları sözünü ettiğiniz yönde değil. Buna rağmen biz yine de bu konuda sergilenecek çabalardan memnuniyet duyarak başarıyla sonuçlandırılması için hazırlıklı olacağız” ifadesini kullanmış. (Star)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler