YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'a karşı tarihi savaş taktiği
Esad'a karşı tarihi savaş taktiği
05 Aralık 2013 00:10
Suriyeli muhalifler, Şam'ın kuzeyindeki tarihi Malula kasabasını ele geçirdi. Operasyon, dağlardan yanıcı maddeyle dolu lastikler yuvarlanarak düzenlendi.

 Şam'ın 55 kilometre güneyinde bir dağın yamacında bulunan Malula'ya gece operasyonu düzenleyen muhalifler, tarihin en eski savaş taktiklerinden birini kullanarak kasabayı Suriye ordusunun elinden aldılar. Kenti çevreleyen dağa çıkan muhalifler patlayıcı ve yanıcı maddelerle doldurdukları otomobil lastiklerini dağın yamacına konuşlanan askerlerin üzerine yuvarladılar.

Rejim, mevzileri boşalttı

Askerler ise mevzilerini boşaltmak zorunda kaldılar. Beş gün süren şiddetli çatışmaların ardından bölgenin en eski Hıristiyan yerleşim birimlerinden biri olan Malula muhaliflerin kontrolüne girdi. Yaşanan kargaşada 12 rahibenin ve kilise görevlisi 3 genç kızın kaybolduğu ortaya çıktı. AFP haber ajansının telefonla ulaşmayı başardığı rahibelerden Peagia Seyyaf, bölgedeki bir diğer Hıristiyan kasaba olan Yabrud'da güvenli bir eve getirildiklerini bildirdi. Muhaliflerin rahibeleri güvenlik sebebiyle kasabadan çıkardığı bildirildi. Halkının hala Aramice konuştuğu 3 kentten biri olan Malula, Şam'a açılan uluslararası karayolları üzerinde bulunuyor. Öte yandan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, insani yardım için kuşatma altındaki bölgelerde yaşayan yaklaşık 250 bin kişiye hiçbir şekilde ulaşamadıklarını belirtti.

Trablus'ta çatışmalar olağanüstü hal ilan ettirdi

Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus kentinde geçtiğimiz hafta sonu yaşanan çatışmaların izleri sürüyor. Suriye rejimi yanlıları ile muhalefete destek veren grupların arasında yaşanan çatışmada 11 kişinin ölümü ve onlarca kişinin yaralanması üzerine hükümet, kentin 6 ay süreyle ordu kontrolüne girmesini kararlaştırdı. Lübnan'ın güneyinde ise geçtiğimiz hafta öldürülen Filistinli Lider Muhammed Sadi'nin Ayn el Hilve Mülteci kampında gerçekleşen cenaze töreninde bombalı saldırı düzenlendi. Olayda 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler