YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad Zabadani için tankları çalıştırdı
Humus'taki katliamın acıları dinmeden, dünyada yankıları sürerken Suriye ordusu yeni bir katliama hazırlanıyor. Esad bu kez de tankları Şam'a 30 km uzaklıktaki direnişin kalelerinden biri olan Zebadani için çalıştırdı...
Esad Zabadani için tankları çalıştırdı
08 Şubat 2012 / 10:28 Güncelleme: 08 Şubat 2012 / 10:16

Suriye’de güvenlik güçleri Humus’ta operasyonlara dün de devam ederken, Zabadani ilçesine de tankların gönderildiği haberleri geldi. BM’de Rusya’nın Suriye lehine veto kararı vermesi sonrası Esad’a yapması gerekenleri anlatması için Rusya Dışişleri Bakanı ülkeye gitti.

İŞTE SURİYE'DEKİ SON DURUM...

BM’DEKİ veto kararından sonra Suriye sokakları resmi makamları radyo ve televizyonları bu sloganlarla inliyor. Veto Suriye yönetimine yaptıklarını devam ettirme izni ve meşruiyeti vermiş gibi görünüyor. Karardan aldığı destekle olsa gerek rejimin sesi ünlü Tesrin gazetesi yaşananları ‘yüzlerce vatandaşın ölmesiyle ve onlarca kamu ve özel tesisin tahrip edilmesiyle sonuçlanan terörist saldırılar ve cinayetler’ olarak yorumladı dün. Ardından da  Humus’ta güvenlik sağlanana kadar  teröristlerin takip edileceği ve olaylarda 5 subayın şehit olduğu bilgisi ve iddiasına yer verdi.

Üstelik Deirezzor, Halep ve Suveyda kimsenin haberinin olmadığı destek mitingler geniş haber olarak yer aldı. Burada en ilginç olan çatışmaların başladığı günden bu yana belki de ilk kez resmi makamlar her ne kadar teröristlerin öldürdüğü insanlar kaydı koysa da yüzlerce ölü olduğunu doğrulamış olması.

Tanklar Zabadani’ye sokuluyor

Yayın organları gün boyu ‘seni seviyoruz Esad ve el vatan’ marsları çalmaya devam etti.  Televizyonlar önceki gece uzunca Bahreyn’deki halk ayaklanmasını ve çatışmaları haber yaptı ancak terörist kelimesi hiç kullanılamadı. Bu arada resmi makamlar tank desteğindeki ordu Zabadani ilçesine girdiğini iddia ediyor.

Propaganda da sınır tanınmıyor

Bu haber doğruysa yeni bir katliama hazır olmak gerek. Çünkü Zabadani uzun suredir direnişin kalelerinden biri ve Şam’a sadece 30 km mesafede. Resmi makamların propaganda savaşı bunlarla sınırlı değil şüphesiz. Bazı yerel kaynaklar Türkiye’yi kaynak göstererek. Suriye ordusunun Türkiye’deki lideri albay Esad’ın 40 kişi karşılığında takas edileceğini iddia etti.  Yani Türkiye her zaman açıkça söylenmese de buradaki çatışmanın taraflarından biri gibi gösteriliyor. Muhtemelen Esad Rusya Dısisleri Bakanı Lavrov’un ziyaretinde hem de teşekkür edecek hem de Ankara’dan rahatsızlığını bildirecek.   

Çöl Gülü’nden diyalog

Muhaliflerle görüşüyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın eşi Esma Esad, ülkesinde yönetim karşıtı gösterilerin başladığı 11 aydan bu yana ilk kez konuştu. ‘Çöl Gülü’ lakaplı Esma Esad,Times gazetesine gönderdiği e-postalarda muhalefete karşı kocasının yanında olduğunu ve rejim güçlerine tam destek verdiğini söyledi.“Devlet Başkanı bir grup Suriyeli’nin değil, Suriye’nin Devlet Başkanı’dır”diyen, Esma Esad’ın ayrıca görüş ayrılıklarını gidermek ve diyaloğu teşvik etmek için çalıştığı ve bizzat ülkede şiddete maruz kalan  kurbanların ailelerini dinlediği de ifade edildi.

Esad’a ilginç e-posta

mülakatta ‘özür dile’

ABD televizyonu ile yapacağı görüşme öncesi Amerikan halkını manipule edebilmesi için Esad’a ülkede  ‘bazı yanlışlıkların’ yapıldığını kabul etmesi önerisi yapılmış.Bu bilgi,Esad’ın ofisinden gönderilen yüzlerce e-postanın Anonymous hacker grubu tarafından hacklenmesi ile ortaya çıktı. BM’de görev yapan Suriyeli basın ataşesi Şehrazad Caferi’nin maillerinde, ülkede  yaşanan olaylar sırasında bazı yanlışların yapıldığını kabul etmesi ve gerekenlerin bir an önce yapılması yönünde konuşma yapmasının Esad’ın elini güçlendireceği yönünde olmasıydı. 

Moskova’ya da ‘şiddet bitecek’ dedi

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü ve Moskova’nın mesajlarını iletti. Lavrov, Esad’ın ‘şiddeti sona erdirme sözü verdiğini’ belirtirken Esad ile “Çok faydalı bir görüşme yaptığını” söyledi. Lavrov, Suriye’nin Arap Birliği misyonunun genişlemesini istediğini de ifade derken, Esad’ın da Lavrov’a ülkedeki şiddeti durdurma garantisi verdiği vurgulandı. Rusya Dışişleri Bakanı,Esad’ın yeni anayasanın referanduma götürülme tarihini de çok yakında açıklayacağını belirtti.

Humus yine ordunun hedefindeydi

Askeri ve sivil alanda Şam’a desteğini devam ettiren Moskova, sorunun diplomatik yollarla çözüme ulaştırılmasını savunurken, Esad’a Lavrov’un aracılığıyla “Biz Arap dünyasının barış ve huzur içinde olmasından yanayız. Her lider kendi sorumluluklarını anlamalı. Siz de kendi sorumluluklarınızı biliyorsunuz” uyarısı yaptı. Sana haber ajansı ise Esad’ın görüşmede, “Suriye’deki istikrarı güçlendirmeye yönelik her türlü çabayla işbirliğine gitme konusundaki kararlılığını yinelediğini, Suriye’nin Arap Birliği planına uyduğunu, bazı Arap ülkelerinin koyduğu engellere rağmen, Arap gözlemcilerle tam olarak işbirliği yaptığını” söylediğini duyurdu. Ancak tüm bunlara rağmen operasyonlarda 14’ü Humus’ta olmak üzere 24 kişinin hayatını kaybettiği, ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğu bildirildi.

Diplomatik baskı arttıBatı elçiliklerini çekti

Esad-Lavrov görüşmesinden kısa bir süre sonra, İspanya, Belçika, Hollanda, İtalya ve Fransa Şam büyükelçilerini istişareler için ülkelerine geri çağırdı. İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şam rejiminin kabul edilemez şiddet eylemlerinden sonra büyükelçinin görüşmeler için çağrıldığı” ifade edildi. ABD ve İngiltere’den sonra gelen bu diplomatik hamleleri, Körfez Ülkeleri de takip etti. Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye olan Arap ülkeleri de Şam’daki büyükelçilerini çağırdı. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan ortak açıklamada, aynı zamanda Suriye elçilerinin bu ülkelerden ayrılmaları istendi.Şam’daki İtalyan Büyükelçiliği’nin ise ülkedeki vatandaşlarına hizmet vermek amacıyla açık kalacağı belirtildi.

AB, temsilciliklerini çekmiyor

Avrupa Birliği ise birçok Avrupa ülkesi ve ABD’nin aksine,  Suriye’deki temsilcilerini geri çağırma niyetinde olmadığını bildirdi. AB’nin dış politika sözcüsü Michael Mann, “şu an temsilcilerin çekilmesi ve temsilciliğin kapatılması planının bulunmadığını” belirtti. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler