YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad yönetiminden Kürtlere mesaj: "Özerklik görüşülür"
Suriye Enformasyon Bakanı Zubi, 'Kürtlere özerklik meselesi, siyaset anlamında, yasalar çerçevesi içinde olması kaydıyla görüşülür' dedi.
Esad yönetiminden Kürtlere mesaj: "Özerklik görüşülür"
14 Mart 2015 / 01:19 Güncelleme: 14 Mart 2015 / 01:32

Suriye'de Esad rejimi geçmiş yıllarda ülkede yaşayan Kürtlere kimlik verilmemesinin yanında, devlet hizmetinden mahrum bırakıp, mülk edinmelerini dahi yasaklamıştı. Tarihi durumların ışığında ve yaşanan savaşla birlikte Esad rejimi de Kürtlere özerklik konusunda mesaj verdi.

Haber7.com'un haberine göre; Suriye devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Enformasyon Bakanı Umran Zubi'ye, Kürtlere özerklik verilmesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Kürtlere statü verilmesiyle ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Zubi, şunları söyledi:

"Suriye'de yönetim, Suriye toprağının bir miliminden feragat etmez. Kürtler de Suriyeliler gibi bu halkın bir parçasıdır. Suriyeliler için ne geçerliyse onlar için de aynı şey geçerli. Kürtler için bir özerklikten bahsediliyor. Bu konu siyaset anlamında, yasalar çerçevesi içinde kalması kaydıyla görüşülür."

Esad Kürtlere kimlik bile vermiyordu

Suriye’de resmi rakamlara göre 300 bin Kürt'e kimlik vermemişti. Suriye'de Kimliği olmayan bu insanlar hiçbir devlet hizmetinden yararlanamadıkları gibi, çocuklarını da okula göndermekte sıkıntıyla karşılaşıyordu. İş bulmak büyük bir sorun, mülk satın almayı ise zaten unutun.1962 sayımının ardından kimliksiz bırakılan Kürtlerin, mal varlığına da el konulmuştu.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler