YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Esad yaptırımları ciddiye almazsa..."
"Esad yaptırımları ciddiye almazsa..."
29 Kasım 2011 08:14
Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Peter Wittig, Suriye lideri Esad'ın Arap Birliği tarafından alınan karara uymaması durumunda daha güçlü yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Peter Wittig, BM'nin, Arap Birliği tarafından Suriye'ye karşı alınan yaptırım kararını desteklemesi gerektiğini söyledi.

BM'de gazetecilere konuşan Wittig, ''Arap Birliği'nin Suriye ile ilgili aldığı karar gerçekten fevkalade bir karar. Bu Suriye'de yaşananlara bir tepkidir ve elbette mesaj açıktır. Eğer Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bu mesajı dikkate almazsa o zaman gerçekten güçlü yaptırımlar uygulanacak'' dedi.

Wittig, bu noktada BM Güvenlik Konseyi'nin de harekete geçmesi gerektiğini belirterek ''Konsey, Arap Birliği'nin kararını desteklemeli ve daha da pekiştirmelidir'' diye konuştu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice da konuyla ilgili sorular üzerine, Konsey'in Suriye konusunu yeniden incelemesi gerektiğini belirterek ''Bu konuyu Konsey'de ve Konsey dışındaki ülkelerle elbette değerlendireceğiz'' dedi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong ise gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Suriye konusundaki tutumunu değiştirmediğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyinde Suriye'de rejimi kınayan bir karar tasarısı, Rusya ve Çin'in vetosuna takılarak geçen ay kabul edilememişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler