YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Esad yanlıları Eroğan'a katılıyor"
"Esad yanlıları Eroğan'a katılıyor"
11 Ocak 2012 14:15
Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Suriye lideri Beşşar Esad'ın konuşmasına değindi. Esad'ın konuşmasında yeni bir bilginin olmadığını söyleyen Fisk "Erdoğan'ın uyarılarına, Esad yanlılarının arasından katılmayan az kişi var"dedi.

İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a yönelik halkının öfkesinin büyüdüğünü, ancak Esad'ın bahanelerinin hep aynı olduğunu yazdı.

Esad'ın dün yaptığı konuşmaya yazısında değinen Fisk, "Suriye'ye karşı uluslararası komplo olduğunun doğru olduğunu, Arap ülkelerinin Suriye'ye karşı çıkmalarında dış baskılar olduğu tezinin ise bir dereceye kadar doğru olduğunu" kaydetti.

Yazıda, "Türkiye Başbakanı Erdoğan, Suriye'nin mezhep ve din savaşına doğru sürüklendiği konusunda uyardığında, Esad'ı destekleyenler arasında bile buna katılmayan pek az kişi vardı" ifadesine yer verildi.

Esad'ın altı aydır yaptığı ilk konuşmanın çok az yeni bilgi içerdiğini kaydeden Fisk, "değişen, Suriye'deki durumun giderek daha hızlı biçimde kötüleşmekte olduğudur, boyutları da genişlemiştir. Esad'a muhalif kesimler daha sıkı silahlanmış, ayrıca rejim güçlerine karşı saldırıya daha hazırlıklı durumdalar" diye yazdı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler