YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Esad yalnızlığa mahkûm'
Türk -Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 4. toplantısı Fas'ın başkenti Rabat'ta gerçekleştirildi...
'Esad yalnızlığa mahkûm'
17 Kasım 2011 / 08:03 Güncelleme: 17 Kasım 2011 / 08:04

Türk-Arap İşbirliği Forumu'nun ana gündem maddesini Suriye krizi oluşturdu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'nin halkına karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olamayacağını söyledi

Türk -Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 4. toplantısı Fas'ın başkenti Rabat'ta gerçekleştirildi. Suriye'nin katılmadığı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti. Toplantının açılışında konuşan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelere değinerek, özgürlük talipleri ile sokağa dökülen halkının iradesi önünde kimsenin duramayacağını, hiçbir yönetimin halkına karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olamayacağını bildirdi. Suriye'nin Arap Birliğinin önerilerini kabul etmemiş olması sonunda bölgede yalnızlığa mahkum olduğunu kaydeden Davutoğlu, Türkiye için esas olanın, kardeş Suriye halkı olduğunu söyleyerek, onların yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

ÖNLEMLER DE ĞERLENDİ RİLİYOR
Davutoğlu, Arap Birliği'nin 12 Kasım tarihli kararına destek olarak Türkiye'nin de Suriye ile ilgili ulusal düzeyde bazı önlemler almayı değerlendirdiğini söyledi. Davutoğlu "Suriye Yönetimi, gerek Arap, gerek uluslararası kamuoyunun, insanlık vicdanını sızlatan görüntülere sonsuza kadar tahammül edemeyeceğini artık bilmelidir. Suriye Yönetimi'nin, Arap Birliği'nin bu kararı almaya mecbur bırakan tutumu karşısında, uluslararası toplumun tüm aktörleri, sorumlu bir şekilde hareket etmeli ve Suriye'de akan kanı durdurmak için birlikte çalışmalıdır" dedi. İsrail'e de Gazze'ye uyguladığı ablukaya son vermesi çağrısında bulunan Davutoğlu, "Filistinli kardeşlerimizin çektikleri cefayı da ne içimize sindirebilmemiz, ne de buna tahammül etmemiz mümkündür" diye konuştu. Toplantıda Davutoğlu'nun sözlerinin yanlış tercüme edilmesi, ortalığı karıştırdı. Yabancı ajanslar son dakika olarak Davutoğlu'nun "Suriye ağır bedel ödeyecek" dediğini dünyaya duyurdu. Ancak ajanslar daha sonra düzeltme notu yayınlayarak hatanın yanlış çeviriden kaynaklandığını belirtti ve Davutoğlu'nun "Suriye yalnızlığa mahkûm edildi" dediğini aktardı. Öte yandan Arap Birliği de, Şam yönetimine sivil halka yönelik sert muamelesini durdurması için 3 gün süre tanıyarak, aksi halde "ekonomik yaptırımlar" uygulayacağını açıkladı. (Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler