YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad: Suriye'nin geleceğini Suriye halkı belirler
Esad: Suriye'nin geleceğini Suriye halkı belirler
30 Ekim 2013 19:28
Suriye Devlet Başkanı Esed, "Suriye'nin geleceğini belirleme yetkisi Suriye halkına aittir" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Suriye'nin geleceğini belirleme yetkisinin Suriye halkına ait olduğunu söyledi.

Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan habere göre, Beşşar Esed, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'yi kabulünde yaptığı konuşmada, Suriye'deki krize siyasi çözüm bulunması için ülkedeki terör gruplarına sağlanan desteğin kesilmesi gerektiğini vurguladı. 

"Terör gruplarının Suriye topraklarına girişlerini kolaylaştıran, onlara lojistik ve para desteği sağlayan tüm ülkelerin bu desteklerini kesmeleri gerekiyor" ifadesini kullanan Esed, taraflar arasında diyalogun başlatılması ve arzu edilen hedeflere ulaşılması için uygun zemini hazırlamada bu koşulların temel bir zorunluluk olduğunu belirtti. 

Suriye'nin geleceğini belirleme yetkisinin Suriye halkına ait olduğunu ifade eden Esed, üstünde uzlaşılacak herhangi bir çözümün, dış müdahaleden uzak olması ve mutlaka Suriyelilerin onayını alması gerektiğine işaret etti.

İbrahimi ise Cenevre-2 Konferansı'nın düzenlenmesi yönünde harcanan çabalara işaret ederek, bu çabaların Suriyelilerin bir araya gelip ülkedeki krizi mümkün olan en kısa zamanda çözmesi üzerine odaklandığını kaydetti.

Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Esed'in basın danışmanı Buseyna Şaban ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad da katıldı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler