YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad sonunda bunu da yaptı!
İç savaşta 50 milyar dolar harcayan Suriye lideri Esad, ekonomisi çökünce iş adamlarını haraca bağladı. Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ilk 5 ayda 206 şirket kurdu. Suriyeli iş adamları “Esad, yakınlarımızı kaçırarak fidye istiyordu” dedi.
Esad sonunda bunu da yaptı!
29 Haziran 2013 / 10:23 Güncelleme: 29 Haziran 2013 / 10:25

Suriye lideri Beşar Esad, şimdi de mafya babalığına soyundu.

Suriye’de yaklaşık 2.5 yıldır süren iç savaşa 50 milyar dolara yakın para harcayan Beşar Esad, ekonomik yönden çökünce işadamlarından haraç kesmeye başladı.

Mafyavari uygulamalardan bunalan Suriyeli işadamları da soluğu Türkiye’de alıyor. Türkiye’de son 5 ayda açılan yabancı şirket sayısında Suriye 206 şirketle diğer ülkelere fark attı.

Esad’ın haraç uygulaması nedeniyle Türkiye’ye kaçarak şirket kuran Suriyeli iş adamları  çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Suriyeli işadamlarının anlattıklarına göre Esad, daha önce işadamlarıyla hep sıcak ilişkiler kurardı. Ancak askeri harcamaların yüküne daha fazla dayanamayan Esad, ayakta kalabilmek için her yolu deniyor.

Hatay ve Antep’i üs seçtiler

Anlatılanlara göre Esad ve yöneticileri, ülkenin önde gelen işadamlarının çocuklarını veya yakın akrabalarını kaçırarak fidye bile istiyor. Suriye’deki işadamlarından alınan haraç ve fidyeler kişi başı 10 milyon TL’ye kadar yükselebiliyor. Esad’ın zulmünden ve haraç uygulamasından kaçan Suriyeli işadamları, Türkiye’de genellikle Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi illeri seçerken, yatırımlarını her geçen gün batı bölgelerine doğru kaydırıyor. Daha çok Halepli tüccarlardan oluşan işadamları Türkiye’de tekstil, imalat-sanayi ve gıda alanlarında yatırım yapıyor.

Gazi Mısırlı: 3 milyar dolar geldi

Esad, büyük sermaye sahibi işadamlarının akrabalarını kaçırarak fidye ve şantajla para topluyor. Kaçanlar yatırım için güvenli adres olarak gördükleri Türkiye’yi tercih ediyor. Savaş başladığından bu yana Türkiye’ye Suriye’den 3 milyar dolar yatırım geldi. Bu zamanla daha da artacak. Ağırlıklı olarak tekstil, imalat sanayi ve gıda alanında yatırım geliyor.

Bacil Mahayri: ABD zulme dur desin

Esad bir diktatör. Orada yaşanan kıyımı herkes görmezden geliyor. Suriye’ye dünya kapalı gözlerle bakıyor. Ekonomik olarak büyük yara aldık, Türkiye’ye yerleşerek işimizi kurduk ve kurtulduk. Ancak paradan önemli şeyler var. Orada yüz binler ölüyor. Avrupa ve ABD bu eziyete bir dur demeli.

Münem Najjar: Tek destek Türkiye’den

Esad savaş nedeniyle 50 milyar dolara yakın para harcadı ve artık sona geldi. Bu yüzden içerdeki işadamlarından haraç kesiyor ve para topluyor. Bu duruma itiraz edenleri ise ölüm ile cezalandırıyor. Biz oradan kaçanlardanız ama hâlâ orada olan ve ayakta durmaya çalışan insanlar var.

Suriye 1963 ekonomisine geri döndü

Şam Ticaret Odası’nın açıklamasına göre olayların başladığı günden bu yana işadamlarının yüzde 60’ı yurt dışına kaçtı. Yabancı yatırımcıların tamamı çekildi. Ülkede; tarım gelirleri 4.4 milyar dolardan 80 milyon dolara, toptan eşya ticareti 4.6 milyar dolardan 38 milyon dolara, gayrimenkul geliri 1.8 milyar dolardan 457 milyon dolara, lojistik gelirleri 2.3 milyar dolardan 144 milyon dolara, milli gelir 17 milyar dolardan 1 milyar dolara kadar geriledi. Uzmanlara göre Suriye ekonomisi 1963’teki ekonomik büyüklüğüne geri döndü.

İlk 5 ayda 206 şirket kuruldu

Ülke Sayı

Suriye 206

Alman 169

İran 132

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kurulan ve kapanan şirket istatistikleri raporuna göre Türkiye’de 2013’ün ilk 5 ayında kurulan yabancı sermayeli şirket sayısında Suriyeli şirketler başı çekiyor. Verilere göre kurulan 1.627 şirketin 206’sı Suriyeli. Yalnızca mayısta ise kurulan 399 yabancı sermayeli şirketin 61’i Suriyeli şirketlerden oluşuyor.

 

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler