YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad rejiminin zalim yüzü bir kere daha sergilendi
İsviçre'deki iki insan hakları kuruluşu, Suriye rejiminin son dört yılda 773 kişiyi öldürdükten sonra yaktığını, 82 kişiyi ise yakarak öldürdüğünü belirtti.
Esad rejiminin zalim yüzü bir kere daha sergilendi
18 Şubat 2015 / 19:54 Güncelleme: 18 Şubat 2015 / 19:56

Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Euro-Mid İnsan Hakları Gözlemci Kuruluşu ile Suriye İnsan Hakları Kuruluşu'nun yayımladığı ortak raporda, "Suriye rejimi, son dört yılda 47'si sivil, 18'i çocuk olmak üzere 82 kişiyi yakarak öldürdü. Rejim, 148'i kadın 69'u çocuk olmak üzere 773 kişiyi ise öldürdükten sonra yaktı" ifadeleri yer aldı.

Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana geçen dört yılda toplam 855 kişinin yakıldığının kaydedildiği raporda, rejimin canlı canlı yakma uygulamalarının medyada yeterince yer almadığı ifade edildi.

Raporda, kurbanların ailelerinin ve yerel insan hakları savunucularının, Suriye'de insanların yakıldığını gösteren görüntü ve fotoğraf kayıtlarına ulaştığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Kuruluşu Başkanı Fadel Abdul Gani, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de birçok şehirde son dört yılda insanların yakılarak öldürülmesi ve öldürüldükten sonra yakılması uygulamalarının rejim tarafından sistematik olarak yapıldığını belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler