YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Esad rejimi sona yaklaşıyor"
"Esad rejimi sona yaklaşıyor"
03 Mayıs 2011 14:11
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Suriye lideri Beşşar Esad'ın kendi sonunu hazırladığını ileri sürdü.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kendi halkına karşı güç kullanımı yoluna gitmesinin, kendi çöküşünü de hızlandırdırdığını öne sürdü.

Barak, İsrail'in Kanal 10 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Esad'ın iktidarını kaybedeceği ana doğru yaklaştığına inanıyorum. Giderek artan vahşet, O'nu köşeye sıkıştırıyor. Ne kadar çok insan ölürse, Esad'ın kendini kurtarma şansı da o kadar azalır" dedi.

İsrail'in Suriye'de Esad'ın yerine başka birisinin gelmesi ihtimalinden endişelenmesi gerektiğine inanmadığını da söyleyen İsrail Savunma Bakanı, Ortadoğu'da yaşanan bu sürecin uzun dönemde daha olumlu sonuçlar doğuracağını kaydetti.

Ortadoğu'daki bu değişikliğin otokratik rejimleri sonlandıracağını, ancak yerine istikrarlı demokrasilerin gelmesinin de zaman alacağını belirten Barak, "kısa dönemde kimsenin burada Batı tarzı demokrasilerin ortaya çıkmasını beklemediğini" de ifade etti.

Barak, Beşar Esad'ın, gösterileri bastırmak için askerlerine güç kullanmaktan vazgeçmeleri talimatı verse bile, bunun Esad'ın iktidarını uzatması için muhtemelen "çok geç" olacağı görüşünü de dile getirdi.

Barak, "İnsanları öldürmeyi durdursa bile, kendisine olan güveni yeniden sağlayabileceğini düşünmüyorum. Bir veya iki ayda görevi sona erer mi ermez mi bilemem. Durumu toparlayabilir. Ancak bundan sonra hiçbir şeyin aynı olacağını sanmıyorum. Onun yolu da diğer Arap liderleri ile aynı yöne gidiyor sanıyorum" diye konuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler