YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad rejimi son bulmalı
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de şiddet olayların sona ermesi için Beşşar Esad rejiminin son bulması gerektiğini söyledi.
Esad rejimi son bulmalı
25 Eylül 2012 / 19:41 Güncelleme: 25 Eylül 2012 / 19:47

ABD Başkanı Barack Obama, İslamiyet'e ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren film ile filmin yayınlanmasından sonra Ortadoğu'da çıkan olayları kınadı ve ''düşüncesiz şiddetin ve masumların öldürülmesinin hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini'' söyledi.   

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği Birleşmiş Milletler 67'inci Genel Kurulu'nda konuşan Obama, 11 Eylül'de Libya'nın Bingazi kentinde düzenlenen ve aralarında ABD Büyükelçisi Chris Stevens'ın da bulunduğu 4 Amerikalı diplomatın yaşamını yitirmesine neden olan saldırıya değindi.

Stevens'in gençken Fas'ta İngilizce öğretmenliği yaptığına, Mısır'dan Suriye'ye birçok ülkede görev yaptığına, çalıştığı ülkelerde halkın arasına karışıp onların sorunlarını dinlediğine ve halk ayaklanmasının ilk günlerinde geldiği Libya'da halkın yardımına koştuğuna, okyanusları aşıp kültürler arasında köprüler kurduğuna ve BM'nin temsil ettiği uluslararası işbirliği için çalıştığına dikkati çeken Obama, hiçbir videonun bir büyükelçiliğe düzenlenen saldırıyı haklı gösteremeyeceğini belirtti.

Obama, ''Müslümanların Masumiyeti'' adlı filmi yalnızca Müslümanlara değil, aynı zamanda ABD'ye de hakaret olarak kabul ettiklerini vurguladı.

Saldırının ardından gösterdiği yardım için Libya hükümeti ve halkına teşekkür eden Obama, katiller yakalanana ve adaletin karşısına çıkarılana kadar huzur bulmayacaklarını söyledi.

Son iki hafta içinde filmi protesto etmek için düzenlenen ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olayların sadece ABD'ye değil, ancak BM'nin kuruluş ilkelerine de saldırı niteliğinde olduğuna işaret eden Obama, ''Eğer bu ilkeleri savunmak konusunda ciddiysek, o zaman büyükelçiliklerin önüne daha fazla güvenlik görevlisi yerleştirmek, duyduğumuz üzüntüyü dile getirmek ve öfkenin geçmesini beklemek yeterli olmayacaktır. Bugün geleceğimizin katiller tarafından değil Chris Stevens gibi kişiler tarafından belirleneceğini söylemek zorundayız. Bugün, BM'de şiddet ve hoşgörüsüzlüğe yer olmadığını açıklamak zorundayız'' dedi.

Bazı kişilerin neden videoyu yasaklamadıklarını sorduğunu ifade eden Obama, ifade özgürlüğünün ABD Anayasası'nda korunan bir hak olduğunu belirtti.

ABD'nin dünyadan kendini soyutlayarak kendi köşesine çekilmeyeceğini söyleyen Obama, ''Vatandaşlarımıza ve dostlarımıza zarar verenleri adalete teslim edeceğiz. Müttefiklerimizin yanında olacağız. Tüm dünya insanları için ekonomik büyümeyi sağlayacak ve demokratik değişimi sağlamlaştıracak tüm çabaların yanı sıra ticaret ve yatırım, bilim ve teknoloji, enerji ve gelişme gibi alanlarda ülkelerle işbirliği yapacağız'' diye konuştu.


-''Bingazi'de Amerikalıların öldüğü gün, İstanbul'da da bir polis memuru öldürüldü'' diyen Obama, sözlerine şöyle devam etti:

''öfke üzerine kurulu, dünyayı bizler ve onlar olarak bölen bir siyaset, sadece uluslararası işbirliğine değil zarar vermekle kalmaz, eninde sonunda kendisine hoşgörü gösterenlerin de sonunu getirir. Bu kuvvetlere karşı durmak, hepimizin çıkarınadır. Hepimiz biliyoruz ki aşırılıktan en çok Müslümanlar acı çekmiştir. Bingazi'de Amerikan diplomatların öldürüldüğü gün İstanbul'da bir Türk polis memuru da öldürüldü. Düğününe sadece birkaç gün vardı. Aynı gün Sana'da bir araçta patlayan bomba, 10'dan fazla Yemenlinin ölümüne neden oldu. Aynı gün Kabil'de bir intihar eylemcisinin düzenlediği saldırıda ölen çocukları için anne babaları yas tutuyordu.''

Şiddet ve bölücü siyasetin artık bir kenara bırakılması gerektiğini vurgulayan Obama, ''Gelecek, Mısır'da Kıpti Hristiyanları öldürülenlerin değil, Tahrir Meydanı'nda 'Müslümanlar, Hristiyanlar, hepimiz biriz' diye bağıranların olmalı. Gelecek kadınlara zulmedenlerin değil, okula giden ve kızlarımızın da oğullarımız gibi düşlerini yaşayabileceği bir dünya için çalışan kadınların olmalı'' değerlendirmesinde bulundu.


-''Beşşar Esed rejimi son bulmalı''-


ABD Başkanı Obama ayrıca Suriye halkının acılarının sona ermesi için Beşşar Esed rejiminin son bulması gerektiğini belirtti.

''Gelecek, halkını katleden bir diktatöre ait olmamalı'' diyen Obama, muhalefete baskı uygulamakta ısrar etmesi durumunda Suriye rejiminin ''yaptırımlara maruz kalması gerektiğini'' kaydetti.

Obama, bugün dünyada protestolara yol açması gereken bir sebep varsa bu sebebin, çocuklarına işkence eden ve evlere roket atan bu rejim olduğunu belirtti.

Obama, birlik olmuş ve çocukların kendi hükümetinden korkacak bir nedeni olmadığı ve Sünni, Alevi, Kürt ve Hristiyan tüm Suriyelilerin söz sahibi olduğu bir Suriye vizyonuna sahip Suriyelilerin yanında olmaları gerektiğini belirtti ve bu vizyonu benimseyen Suriyelilerin, ülkelerini yönetmek için gerekli meşruiyete ve güce sahip olacaklarını düşündüklerini söyledi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler