YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad katliama devam ediyor: 200 ölü
Suriye'de Esad'a bağlı ordu birliklerinin muhaliflere yönelik yaptıkları saldırılarda 200 kişi hayatını kaybetti.
Esad katliama devam ediyor: 200 ölü
12 Ekim 2013 / 08:04 Güncelleme: 12 Ekim 2013 / 08:04

ABD ile Rusya'nın vardığı anlaşmadan sonra kimyasal silahlarını uluslararası denetime açan ve bu silahların imhası sürecine destek olan Beşar Esad rejimi, sivil halka yönelik katliamlarınaysa devam ediyor.

Muhalif kaynakların yaptığı açıklamaya göre, son iki günde orduya bağlı birliklerin düzenlediği saldırılarda en az 200 kişi hayatını kaybetti. Suriye Devrim Komiteleri adlı muhalif oluşum, önceki gün ülkenin çeşitli noktalarında rejim tarafından yapılan saldırılarda 105 kişinin öldüğünü duyurdu.

Dün cuma namazından sonra Şam ve çevresinde yaşanan olaylarda ise 100'den fazla insan hayatını kaybetti. Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif gruplarla rejim güçleri arasında yoğun çatışmalara sahne olan Şam'ın dış semtlerinden Sakba'da cuma namazının ardından düzenlenen saldırılarda onlarca insan hayatını kaybetti.

Uluslararası haber ajansları, öldürülen kişilerden bazılarının fotoğraflarını yayımladı. Şam'ın Ziyabiye semtinde Şii Hizbullah ve Ebul Fadl Abbas birliklerinin en az 100 kişiyi öldürdüğü iddia edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, Suriye'de yaşananlarla ilgili hazırladığı 105 sayfalık raporda, muhalif grupların geçtiğimiz ağustos ayında Lazkiye bölgesinde rejim yanlısı 190 sivili öldürdüğü, 200 kişiyi de kaçırdığı vurgulandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler