YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad kana doymadı: 67 ölü
Esad kana doymadı: 67 ölü
27 Eylül 2013 08:09
Suriye'de Şam yönetimine bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda 67 kişi öldü.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 18, Humus ve Dera'da 11'er, İdlib'de 7, Rakka ve Humus'ta 6'şar, Halep'te 5, Deyru'z Zor'da 2 ve Kuneytra'da 1 olmak üzere 67 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ölenlerden 12'sinin işkence sonucu yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, 21 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesinin de yaşanan çatışmalarda öldüğü ifade edildi.

Açıklamada, operasyonlar esnasında çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Halep'teki Kuveyris askeri havaalanı ile Uluslararası Halep Havaalanı çevresinde ÖSO birlikleri ile Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmaların çıktığı ve orduya ait savaş uçaklarının söz konusu yerlerdeki yerleşim birimlerini bombaladığı kaydedildi.

Halep'in Eşrefiye ve Haydariye bölgelerinde de iki ordu birlikleri arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı belirtilen açıklamada, ÖSO birliklerinin kentin güney kesimlerinde Esed birlikleri karşısında ilerleme kaydettiğini ve rejim güçlerine zayiat verdiğini aktardı.

ÖSO'nun Hama ve Humus kenti çevresinde yer alan rejim güçlerinin bulunduğu merkezlere saldırarak Esed güçlerine büyük zayiat verdiği ve çok sayıda zırhlı aracı imha ettiği belirtilen açıklamada, Tevhid Tugayı'nın Hama'nın kırsal bölgelerinde MİG savaş uçağı düşürdüğü ileri sürüldü.

Açıklamada, Şam'ın Berze, Zemelka, Yermuk, Duma ve Haresta banliyölerinin yoğun havan topu ve roket saldırılarına maruz kaldığına işaret edilerek, Cobar, Kabun, Abbasiyyin ile Berze bölgelerinde iki ordu birlikleri arasında çatışmaların yaşandığı ve Şam yönetimine bağlı güçlerin Kasyon Dağı'ndan kentte muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere topçu ateşi başlattığı ifade edildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler