YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad hakkında bomba iddia! Gidiyorum diyecek...
Esad hakkında bomba iddia! Gidiyorum diyecek...
23 Ekim 2015 11:03
Esad’ın Rusya lideri Vladimir Putin’le yaptığı görüşmenin perde arkasına ulaşan Rus Kommersant gazetesi, Esad’ın yakın zamanda görevi bırakacağını duyuracağı bir açıklama yapmayı kabul ettiğini öne sürdü

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana ilk yurt dışı ziyaretini başkent Moskova’ya gerçekleştiren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yakın zamanda önemli bir açıklama yapacağı iddia edildi. Esad’ın Rusya lideri Vladimir Putin’le yaptığı görüşmenin perde arkasına ulaşan Rus Kommersant gazetesi, Suriye Devlet Başkanı’nın yapacağı açıklamayla Suriye’deki krizin gidişatını değiştirebileceğini kaydetti.

3 saat boyunca görüştüler

Kommersant, Esad’ın Putin’le 3 saat süren görüşmesinin ardından yakın bir zamanda açıklama yapmayı kabul ettiğini yazdı. Gazeteye göre Esad açıklamasında, ülkesindeki krizin siyasi yolla çözülmesi için uzlaşmayı kabul ettiğini, bu amaçla yakın zamanda iktidarı devredeceğini söyleyecek.

Esad’a ‘Masaya otur’ baskısı yaptı

Esad’ın Moskova’da “askeri operasyonların ardından siyasi çözüme geçilmesi” yönünde yaptığı vurgu, iktidarı belli bir vadede bırakması seçeneğini öne çıkarıyor. Putin’in çözüm için Esad’a ‘tüm muhaliflerle masaya oturması’ konusunda baskı yaptığı da iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın ABD’ye Esad’ın 6 aylık siyasi geçiş sürecinin ardından görevi bırakmasını öngören bir plan sunduğu, plana Washington’ın yanı sıra Türkiye’nin de onay verdiği öne sürülmüştü. Bu arada Beyaz Saray, ‘kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad’ın Moskova’da kırmızı halı ile karşılanmasını, Rusya’nın da hedef olarak gösterdiği Suriye’deki siyasi geçiş süreci ile çelişen bir durum olarak gördüklerini’ açıkladı.

BM zirveden memnun

BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura ise, Moskova’da gerçekleşen Putin-Esad zirvesini memnuniyetle karşıladığını duyurdu. De Mistura’nın Sözcüsü Jessy Chahine, Putin ve Esad’ın krizden çıkış için siyasi çözüm yollarını görüşmesini olumlu bulduklarını söyledi.

‘Şam ve YPG ittifak yapmalı’

Rusya lideri Putin, Suriye’de rejim güçleriyle Kürt güçlerinin birleşmesi gerektiğini savundu. Teröristlerin ılımlı ya da ılımlı olmayan diye ayrılmaması gerektiğini kaydeden Putin, Rusya’nın askeri harekatının Şam’ın siyasi çözüm için şartlar oluşturmasına yardımcı olacağını ifade etti.

 

MİLLİYET

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler