YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad çekilmedi tuzak kurdu
Esad çekilmedi tuzak kurdu
02 Ağustos 2012 07:27
Suruyeli 16 Kürt partisini temsil eden Ulusal Meclis Başkanı Heme, "Esed rejiminin bazı noktalarda kontolrü Kürtlere bırakması taktik oyundu. Amaç ben gidersem Kürtler gelir mesajı

SKUM Başkanı Heme, “Esad, Suriye’nin kuzeyinden çekilmediği halde Kürt gruplara devretti. O görüntüyle ‘ben gidersem Suriye parçalanır’ mesajı verdi. Bu bir taktik, tuzaktı” dedi.

SURİYE Kürt Ulusal Meclisi (SKUM) Başkanı İsmail Reşat Heme, Suriye’nin kuzeyinde Kürt grupların kontrolü devralmasını “Bu taktik bir oyundu, tuzaktı” diye yorumladı. Heme, Esad’ın Kürt bölgesinde ortaya çıkan görüntüyle Türkiye ve Arap dünyasına ‘Ben gidersem Suriye parçalanacak’ mesajı vermeye çalıştığını ifade etti.

Tampon bölgeden korktu

‘Esad yönetiminin Kürt bölgelerine müdahale etmemesi bu konuda bir hesabı olmadığını göstermez’ diyen Heme, şunları söyledi: “Müdahale etmemesinin birinci sebebi, Kürtlerin yaşadığı kentlerin tamamının Türkiye sınırında olması. Diğer şehirlerde yaptıklarını bizim yaşadığımız yerlerde de yapmış olsaydı büyük çapta 100 binleri bulacak göçler yaşanacaktı. Türkiye, devrimin başlangıcında, çok fazla mülteci gelmesi halinde Suriye topraklarında bir güvenlik bölgesi oluşturacağını açıklamıştı. Esad de Türkiye ile arasında başka sorunların çıkmasından korktu ve böyle bir sonuca neden olmak istemedi.” Heme, “Özellikle Şiilere ‘bakın Sünniler yönetimi ele geçirmek istiyor’ diyebilmek için Kürt bölgelerine karışmıyor” şeklinde konuştu. Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerde Kürt grupların kontrolü ele geçirmesiyle ilgili tartışmalara değinen Heme, Esad yönetiminin bölge ülkelerine mesaj vererek Kürtler ve Araplar arasında çatışma yaratmak istediğini savundu.

Güçleri çekilmiş değil

Heme, şu ifadeleri kullandı: “O durum bana göre bir operasyondu, Esad’ın oynadığı bir oyundu. Kürtlerin yaşadığı bazı kentlerde bazı resmi kurumlardan asayiş kollarından sadece bir tanesini geri çekti. Bu taktik bir oyundu, tuzaktı. Bununla, hem kendi kamuoyuna hem de etrafındaki ülkelere, Türkiye’ye ‘Bakın işte Kürtler Kürt bölgelerinde yönetime el koydular’ mesajını vermek, Arap devletlerini de Kürtlere karşı kışkırtıp Arapların kendisini desteklemesini yani ‘Bakın ben gidersem Suriye parçalanacak’ demeye getirdi. Sadece bu değil aynı zamanda Kürtlerin ve Arapların da birbirleriyle çatışmasına zemin hazırlamak istedi.” Heme, Suriye güçlerinin zannedildiğinin aksine bölgeden çekilmediğini de belirtti.”

TÜRKİYE’YE TEHDİT DEĞİLİZ

HEME şunları söyledi: “Eğitilen Kürt askerleri, Suriye’de askerlik yaparken ordudan kaçıp Irak’a sığınan Kürt gençleridir. Ama ne Peşmerge gücü ne de burada söz konusu askerlerden Suriye’ye geçen yok. Buna gerek de yok. Biz bölgemizi koruma noktasında Özgür Suriye Ordusu ile ittifak da yapabiliriz.” SKUM Başkanı Heme, Türkiye’nin duruma sessiz kalmayacağını ve gerekirse müdahale edeceğini ilan etmesinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Türkiye’nin bölgeye müdahale etmesini gerektirecek bir durum yok. Çünkü Türkiye aleyhinde herhangi bir şey yok. Türkiye’nin bölgeye müdahale etmesine ihtimal vermiyoruz. Şayet bazı doğru olmayan hadiseler nedeniyle müdahale olursa Suriye halkı bunu hoş karşılamaz. Biz Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz” dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler