YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eroğlu: 'Rumların uzlaşmaz tavrının sebebi AB ve dünyadır'
Eroğlu: 'Rumların uzlaşmaz tavrının sebebi AB ve dünyadır'
25 Aralık 2013 00:33
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Rum tarafının uzlaşıdan uzak tutum sergilemesinin sorumlusu, onları AB’ye alanlar ve dünyadır’’ dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Rum tarafının uzlaşıdan uzak tutum sergilemesinin sorumlusu, onları AB’ye alanlar ve dünyadır’’ dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, öğrencilerin daveti üzerine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde ‘‘Kıbrıs Sorunu’’ konulu bir konferans verdi. Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin yoğun katılım gösterdiği konferansta Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçmişten bugüne yaşanan sorunları anlattı. Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün iki nedeni olduğunu belirten Eroğlu, ‘‘Bunlardan biri 1964’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin almış olduğu karardır. Yani barış gücü gelecek diye Kıbrıs Rumlarını Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti olarak kabul etmesidir. İkincisi ise 24 Nisan 2004’te Rumlar Annan Planı’na hayır demiş olmalarına rağmen 1 Mayıs 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tek üye olmasıdır’’ dedi.

Rum tarafının uzlaşıdan uzak tutum sergileme nedenini ‘tuzu kuru olmaları’ olarak yorumlayan Eroğlu, ‘‘Şimdi siz kendinizi Rumların yerine koyunuz. Dünyanın tanıdığı bir devlet, BM üyesi, ayrıca Yunanistan ile birlikte AB üyesi ve ‘Biz Enosis’i AB içinde gerçekleştireceğiz’ hayalini kuran Kliridis’in başından beri müzakereleri müzakere eder gibi devam ettirmesi ve hiçbir anlaşmaya yanaşmaması ile nihai olan AB’ye girişi sağlaması. Tabi bu şartlarda onların tuzu kuru, dünyanın tanıdığı bir devlet. AB üyesi bizimle neden anlaşmak istesin. Biz dünyaya bunu anlatmaya çalışıyoruz. Kıbrıs Rumunun uzlaşmazsızlığının sorumlusu iki tarihi hata yapan Avrupa ve dünyadır” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın BM Güvenlik Konseyi’ne bir mektup yazarak Türklere uygulanan ambargonun kaldırılmasını istediğini belirten Eroğlu, “Annan yazdığı mektupta, ‘Türkler Kıbrıs’ta anlaşma olsun diye kendi devletlerinden bile vazgeçmiştir. Dolayısı ile Türklerin üzerindeki ambargo acilen kaldırılmalıdır’ demiştir. Ancak bu mektup BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın vetosu ile genel sekreterin raporu raflara kaldırılmıştır. Zaten bugüne kadar devam eden uzlaşmasızlıkta Rusya’nın Rumların aleyhine yazılacak bir raporu veto etmek için hazır beklemesidir’’ dedi.

Kıbrıs Türkleri olarak Türkiye’nin garantisinde ve bir çatı altında yaşamaktan huzursuz olmadıklarını da belirten Eroğlu, ‘‘Eksik olan bir anlaşma vardır. Bütün iyi niyetimizle bir anlaşmaya varmaya çalışıyoruz. Ama anlaşma olmazsa suçlu taraf kimse onu da dünya görmelidir diye düşünüyorum. Kaldı ki bu suçlu sadece Rum tarafı değil, Rumları Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul eden, AB’ye alan ve maalesef Kıbrıs sorununu Rumlar başlatmış olmasına rağmen bize ambargo uygulayan başta AB olmak üzere dünyadır’’ ifadelerini kullandı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler