YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenistan'da Putin'e şok!
Ermenistan'da Putin'e şok!
03 Aralık 2013 00:04
Ermenistan’a günü birlik ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Erivan’da protestoyla karşılandı.

Ermenistan ziyaretine ülkenin kuzeyinde yer alan Gümrü şehrinden başlayan Putin, burada öncelikli olarak Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan ile birlikte Razdan elektrik santralinin 5. ünitesinin çalışmaya başlatılması törenine videokonferans yoluyla katıldı. İki lider daha sonra 3. Rusya-Ermenistan Bölgelerarası Forumu’na katılmak üzere buradan ayrıldı.

Putin, forumda yaptığı konuşmada Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne entegrasyonu projesinin, ülkenin ekonomi potansiyelinin kuvvetini arttıracağını, yatırım iklimini geliştirmesine devam etmesini sağlayacağını ve bölgelerarası düzeyde de dahil olmak üzere doğrudan işbirliği bağlantıları kurmasına katkıda bulunacağını ifade etti. Konuşmasında Kafkaslar’a da mesaj gönderen Putin, Rusya’nın asla Kafkaslar’ı terk etmeyeceğini, aksine buradaki konumunumu daha da kuvvetlendireceğini dile getirdi.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan da Rusya'nın Gümrük Birliği kapsamında Ermenistan'a uyguladığı önemli ayrıcalıklar ve avantajlar için Putin'e teşekkür ederek, “Bu gerçek bir dost ve ortak tarafından atılan bir adım. Bu adımlar Ermenistan ekonomisinin sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Putin, forumun ardından Ermeni mevkidaşı ile birlikte Gümrü’de bulunan Rus bir askeri üssü de gezdi. Putin’in Ermenistan ziyareti sırasında iki ülke arasında hükümetler arası birkaç belge imzalandığı ifade edildi.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti başkent Erivan’da yoğun şekilde protesto edildi. Ermenistan’ın Rus liderliğindeki Gümrük Birliği’ne katılması kararına tepki gösteren protestocular, “Rusya Dur”, “Putin, evine dön”, “Serj, defol” yazılı pankartlar açtı.

Protestocuların devlet başkanlığı sarayına yürümek istemesi üzerine olaya polis müdahale etti. Gösterinin izinsiz yapıldığını ifade eden polis göstericilere dağılma emri verdi.

Ayrıca Erivan’daki gösterilerin başlaması öncesinde önde gelen Rus karşıtı aktivistlerin gözaltına alındığı ifade edildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler