YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermenistan'da elektrik eylemlerine devam kararı
Ermenistan'da elektrik eylemlerine devam kararı
28 Haziran 2015 16:05
Ermenistan'da elektrik zammı nedeniyle ülke genelinde başlayan ve kısa sürede alevlenen protestoların devam edeceği öğrenildi. Hükümet, eylemcilere bir teklif götürdü fakat bu teklif beğenilmedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, yapılacak inceleme sonuçlanana kadar yüzde 16'lık elektrik zammının devlet tarafından sübvanse edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ülkenin ekonomik politikasından sorumlu isimlerle yaptığı toplantının ardından açıklamada bulundu.

Elektrik fiyatlarına yapılan zam nedeniyle yoğun protestoların düzenlendiği Ermenistan'da Cumhurbaşkanı Sarkisyan, aralarında protestoculardan temsilcilerin de bulunacağı, enerji alanında tecrübeli ve yetkin bir heyetin Ermenistan Enerji Ağları şirketinde denetim yapacağını belirtti.

Yapılan zammın ne kadar haklı olduğunun ve zam yapılması durumunda ülkedeki enerji sisteminin ne gibi risklerle karşı karşıya kalacağının inceleme sonucunda ortaya çıkacağını ifade eden Sarkisyan, araştırma sonuçlanana kadar elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 16'lık zammı devletin sübvanse edeceğini bildirdi.

Konuşmasında yapılan zammı haklı bulduğunu da dile getiren Sarkisyan, "Elektrik fiyatlarına zam yapılması gerekliğini çok konuştuk ve zammın objektif nedenlerini de açıkladık. Ancak belli ki bu konuda güven sorunu var. Kuşku ve güvensizlik birinci düşmanımızdır. İlk olarak şunları ortadan kaldırmalıyız" diye konuştu.

Yaklaşık bir haftadır başkent Erivan'daki Baghramyan caddesini trafiğe kapatan binlerce gösterici, Cumhurbaşkanın teklifini yeterli bulmadıklarını dile getirdi. Zammın geri alınmasında ısrar eden göstericiler eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, 19 Haziran'da başlayan gösterilerin 4. gününde polis eylemcilere tazyikli suyla müdahale etmiş, gösteriler daha sonra 24 saatlik eyleme dönüşmüştü.

Elektrik hizmeti sağlayan şirket, Ermenistan Kamu Hizmetleri Denetim Komisyonuna elektrik fiyatlarının artırılması başvurusunda bulunmuş, komisyon yüzde 16 oranında fiyat artışı kararı almıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler