YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermeni yasasında gelişme
Fransız Senatosu tarafından kabul edilen Ermeni yasası Anayasa Konseyi'ne gidiyor..
Ermeni yasasında gelişme
31 Ocak 2012 / 12:00 Güncelleme: 31 Ocak 2012 / 13:21

Senatoda Jacques Mezard'ın öncülüğüyle başlayan girişim sonucu toplam 72 üyenin imzası toplanırken, mecliste iktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi Michel Diefenbacher girişiminde 65 imzaya ulaşıldı.

Diefenbacher, aynı zamanda Türk-Fransız parlamenter dostluk grubu başkanlığı yapıyor. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, meclisten toplanan 65 imza ve senatodan toplanan 72 imza bugün resmen Anayasa Konseyi'ne sunuldu. Anayasa Konseyi'nin bir ay içinde karar vermesi bekleniyor.

AA'ya ulaşan bilgilere göre, gerek senato, gerek mecliste toplanan imzalara, küçük partilerin dışında, iktidar partisi ve ana muhalefetteki Sosyalist üyelerin de bir kısmı imza attı. Senatonun kanunlar komisyonu da ''Fransız anayasasına ifade ve düşünce özgürlüğüne, araştırma özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasaya karşı çıkmıştı. Gerekli imza sayısına ulaşan milletvekilleri ve senatörler, Fransız anayasasının 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptalini istedi.

GÜL: "ANAYASA MAHKEMESİ DOĞRU KARARI VERECEKTİR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için Meclis'ten 65, Senato'dan 72 üyenin Anayasa Konseyi'ne başvurmasıyla ilgili olarak, ''Ben Fransızların kendi ülkelerine böyle büyük bir gölge düşürülmesine müsaade edeceklerini tahmin etmiyordum. Onun için de baştan beri bu konuya dikkat çektim. Gördüğümüz kadarıyla bu süreç böyle gelişiyor. Şimdi Anayasa Mahkemesi muhakkak ki doğru kararı verecektir'' dedi.

ERDOĞAN: "FRANSIZ SENATÖRLERE, MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için Fransa Anayasa Konseyi'ne yapılan başvuruya ilişkin, ''İmzaları koyan gerek Fransız senatörlere, gerek milletvekillerine özellikle Tayyip Erdoğan olarak milletim adına kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz'' dedi.

Erdoğan, TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısının ardından Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Fransa'da 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için 77 Fransız senatörünün Anayasa Konseyine başvurduğunu anımsatması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

''Anayasa Konseyine her iki taraftan da bu müracaatın 60 sayısının üzerinde gerçekleşmesi tabii önemli bir adım. Gerçekten bu imzaları koyan gerek Fransız senatörlere, gerek milletvekillerine özellikle Tayyip Erdoğan olarak milletim adına kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz. Çünkü Fransa'daki siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum. Temennimiz odur ki Anayasa Konseyi de daha önce zaten bu konuyla ilgili biliyorsunuz, yaptıkları açıklamaları da var. Bu beklentiler istikametinde verilecek bir kararla bu hakka uygun olmayan, hakikate uygun olmayan süreç, Fransa'nın değerleriyle ters düşen süreç tekrar Fransa'nın değerleriyle uygun hale gelir diye düşünüyorum'' dedi. (AA)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler