YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermeni tehcirine 'Büyük felaket' diyen Obama Hiroşima için özür dilemeyecek
Ermeni tehcirine 'Büyük felaket' diyen Obama Hiroşima için özür dilemeyecek
26 Mayıs 2016 11:53
Obama sözde Ermeni soykırımına "büyük felaket" dedi, Hiroşima için "siyasiler savaşta her türlü kararı alabilir" savunması yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, Kanada ve İtalya’dan oluşan G7 Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’ya gitti.

Obama, dış politika, iklim değişikliği ve enerji, genişleme, kaliteli alt yapı yatırımı gibi konuların ele alınacağı zirveye, son kez ABD Başkanı olarak katılacak.

Bu yıl 42’incisi düzenlenen ve 2 sürecek zirveye Japonya ev sahipliği yapıyor.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Japonya'da gerçekleştirilecek G7 Liderler Zirvesi öncesinde ABD Başkanı Barack Obama'yı Ise- Jingu Tapınağı'nda karşıladı.

1-20160526115512.jpg

2-915.jpg

"HİROŞİMA İÇİN ÖZÜR DİLEMEYECEĞİM"

Obama Cuma günü Hiroşima’ya tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Hiroşima’ya giden ilk ABD Başkanı olacak olan Obama buraya atom bombası atılması nedeniyle özür dilemeyeceğini, konunun tarihçiler tarafından incelenmesi gerektiğini açıkladı.

Obama kendisine yöneltilen özür dileyecek misiniz sorusuna “Hayır, savaş sırasında siyasi liderler her türlü kararlar alabilir. Tüm liderler zor kararlar almak zorundadır özellikle de savaş sırasında” şeklinde yanıt verdi.

3-499.jpg

120 BİN JAPON HAYATINI KAYBETTİ

ABD, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya tarihin ilk atom bombasını fırlatmış, kentin neredeyse tamamı yerle bir olurken, ilk anda 80 bin kişi yaşamını yitirmişti. Üç gün sonra da Nagazaki’ye atom bombası atılmış, 40 bin kişi ölmüştü. Japonya, bombalı saldırıların ardından bir kaç gün sonra İkinci Dünya Savaşı’nda yenilgiyi kabul etmişti.

 // çözdüm olayı
yani Allah korusun olası bir savaşta tekrar kullanmaktan çekinmez bunlar......
26 Mayıs 2016 14:24
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler