YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ermeni siyasetçileri oyuncak gibi kullanıyorlar"
"Ermeni siyasetçileri oyuncak gibi kullanıyorlar"
24 Nisan 2015 11:55
Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Ermenilerin 1915 olaylarına yönelik haykırmalarının kendi istekleriyle olmadığını, dünyaya demokrasi dersi veren devletlerin Ermenistan'ı kullandığını belirtti.

Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermenilerin 1915olaylarına ilişkin iddiaları aktaran kaynakların yalanlar üzerine kurulmuş dergiler ve kitaplardan oluştuğunu söyledi. Bu kaynakların gerçekliliği bulunmadığını, tarihi köklerinin de bir yere dayanmadığını vurgulayan Hacıyev, "Birçok Avrupa devleti, Birinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'ye karşı savaşıyorlardı. Bunların hepsinin arşivlerinde Ermenilerin Türklere karşı yaptığı soykırım hakkında büyük tarihi kitaplar var" diye konuştu.

Hacıyev, "Ermenilerin hiçbir zaman hiçbir soykırıma uğramadığına" işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bunun örnekleri bizim arşivlerimizde mevcut. Bu belgeleri zaman zaman Türkiye ve Azerbaycan tarihçileri tüm dünyaya kanıtlamışlardır. Ermenilerin, Azerbaycan ve Türkiye topraklarında yaptıkları soykırımların 200 yıllık tarihi vardır. Bugün Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan topraklarında hiçbir zaman Ermenilere ait toplu mezarlıklara rast gelemezsiniz ama dünyada ve Avrupa'daki çok sayıda tarihçi ve yazara göre, Türkiye arazilerinde Türklere ait toplu mezarlar bulunmaktadır."

"Kendi çıkarları var"

Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin dünyaya haykırmalarının kendi istekleriyle olmadığını vurgulayan Hacıyev, "Bugün dünyaya demokrasi dersi veren devletler, Ermenistan devletini ve Ermeni siyasetçilerini oyuncak gibi kullanıyor çünkü güçlenen Türkiye ve Azerbaycan'ın kıskançlığını yaşıyorlar. Bu ülkelerin kendi çıkarları var. O nedenle olmamış bir soykırımın konuşulmasının hiçbir tarihi ve gerçekliği yoktur" ifadesini kullandı.

"Hocalı'nın belgeleri var"

Valeh Hacıyev, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşananların tanıklarının halen yaşadığını anlattı. Hocalı'da meydana gelen olayların fotoğraflarının ve görüntülerinin de mevcut olduğunu belirten Hacıyev, şunları söyledi:

"Dünyanın 7 ülkesi ile ABD'nin 15 eyaleti, Hocalı'yı soykırım olarak kendi meclislerinde tanımışlar, dünyaya da tanıma çağrısında bulunmuşlardır. Birçok dünya ülkesinin parlamentolarında ve meclislerinde müzakereler olmuştur ama dünya Hocalı'yı hiç konuşmak istemiyor. Hiçbir delil ve tarihi belgesi olmayan sözde Ermeni soykırımı meselesine ise kendisini bayrak ediyor." 

Hacıyev, Ermenistan'ın, Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletler tarafından Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarıyla ilgili aldığı dört kararnameye uymadığını aktararak "Uygulanmayan bu kararlar, Türkiye ve Azerbaycan'a karşı iki yüzlülüğün ve çifte standartların bir sonucudur. Ülkelerimiz bunlardan etkilenmez. Kendi dış ve iç siyasetlerini bağımsız yürüten devletleriz. Alınan bu sözde soykırım kararları sadece bizim yanımızdan geçecek" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler