YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermeni patriğinden Fransa'ya tepki
Türkiye Ermeni Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Fransa'nın geçtiğimiz hafta kabul ettiği 'Ermeni soykırımı yoktur' demeyi suç sayan yasaya tepki gösterdi...
Ermeni patriğinden Fransa'ya tepki
27 Aralık 2011 / 12:33 Güncelleme: 27 Aralık 2011 / 13:23

Türkiye Ermeni Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Fransa Ulusal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklifi kabul etmesine ilişkin, ''İkinci ellerin, kolların, düşüncelerin bu olaya girmemeleri gerekir. Bu Ermenistan ile Türkiye ilişkilerini daha da soğutur, dondurur ve bir yere varamayız'' dedi.

Ateşyan, Türk Kızılayı tarafından patriklik aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yapılacak giysi ve gıda yardımı teslim töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Fransa Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklifi kabul etmesine ilişkin görüşlerini sorduğu Ateşyan, şunları söyledi:

''Ben her vesileyle şunu belirtmişimdir; sorunlarımızı kendi ülkemizde çözme taraftarıyız. Sorunlarımız varsa, devletimizle çözme taraftarıyım. Sorunları bu yuvarlak masa etrafında tartışma taraftarıyım. İkinci ellerin, kolların, düşüncelerin bu olaya girmemeleri gerekir. Bu Ermenistan ile Türkiye ilişkilerini daha da soğutur, dondurur ve bir yere varamayız. Tabii ki başka ülkelerin bu işe karışmalarının belirli bir amacı var. Bu konuda ben bir yorum yapmak istemiyorum.'' (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler