YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermeni lobisinin girişimleri ters tepti
Ermeni lobisinin İspanyol meclisindeki 1915 olaylarına ilişkin girişimleri ters tepti.
Ermeni lobisinin girişimleri ters tepti
23 Nisan 2015 / 07:13 Güncelleme: 23 Nisan 2015 / 14:14

İspanyol meclisindeki Katalan ve Bask milliyetçisi  grupların başını çektiği küçük partilerin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni  iddialarını gündeme getiren bir metni deklarasyon olarak yayınlatıp, meclis genel  kurul salonunda okumak ve saygı duruşu yapılmasına ilişkin girişimi ters tepti.

hanefi.jpg

İspanyol meclisindeki küçük partilerin önceden meclis gündemine  aldırmadan bu sabah alelacele getirdikleri talep, Türkiye'nin Madrid  Büyükelçiliği'nin girişimleri ve ülkenin iki büyük siyasi partisi olan  iktidardaki Halk Partisi (PP) ve anamuhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'nin  (PSOE) gösterdiği hassasiyetle önlendi.

5g.jpg
 
Girişimler sonucu konu genel kuruldan Meclis Dış İlişkiler  Komisyonu'na indi. Söz konusu metin deklarasyon niteliğinden çıkartıldı. Metin,  kısaltıldı ve "soykırım" ifadesi düşürülerek Meclis Dışişleri Komisyonu'nun  bugünkü oturumu başlamadan önce komisyon odasında okundu.
 
Metine ayrıca, 1 dakikalık saygı duruşunun sadece Ermeniler için değil  "o dönemde Ermeniler dahil hayatını kaybeden tüm kişiler" için yapılacağına vurgu  yapan bir ifade eklendi.
 
Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Ermeni iddialarıyla ilgili İspanyol meclisinde yapılmak istenen  girişimin Ermeni lobisinin amacının dışına çıkartıldığını belirterek, Avrupa'daki  bazı parlamentoların Ermeni lobilerince istismar edilmelerinin üzücü ve  düşündürücü olduğunu söyledi.

sayan.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler