YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'la güç mü yarıştırıyorsun?
Sarkozy'nın Ermeni çıkışı Türkiye'den olduğu kadar Fransız basını tarafından da eleştirildi... Fransız Basını Sarkozy’nin bu çıkışını hesaplanmış provokasyon olarak yorumladı
Erdoğan'la güç mü yarıştırıyorsun?
10 Ekim 2011 / 07:55 Güncelleme: 10 Ekim 2011 / 07:57

Ermeni soykırımının reddinin cezalandırılacağını söyleyen Sarkozy’nin son hamlesinin altında ne yattığını Fransız basını deşifre etti: Seçime altı ay kala hesaplanmış provokasyon!..

Fransız basını, Türkiye için “tarihiyle yüzleşmeli” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “Ermeni soykırımı”nın reddinin cezalandırılması yönündeki tavrını tartışmayı sürdürüyor. Sarkozy’nin seçimlere az süre kala bu hamleyi yapmasını manidar bulan Fransız basını, “hesaplanmış provokasyon” değerlendirmesi yaptı.

Türklerle atışma tuzağına düştü

Sarkozy Neden Türkiye ile Atışmaya Hazır... Sarkozy, Erivan’da Türkiye’nin sarı çizgisini geçmeden aşındırmayı denedi. Ancak başarıp başarmadığı belli değil. Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyası sırasında inkar yasasının geçmesini sağlamaya söz vermişti. Sarkozy, bunu, ‘büyük Türk ulusu’ ile bir atışma tuzağına düşmeden yapmalıydı. Sarkozy’nin, Türkiye’ye yönelik sözleri, özü ile itibariyle bir “buyruk” anlamına geliyor. Söylemeye gerek yok ki, cumhurbaşkanlığı seçimine altı ay kala cumhurbaşkanına, bu hesaplanmış provokasyondan, birçok yararını çıkartma olanağını sağlıyor. Her şeyden önce, 2007 yılında kendine oy veren, Fransa’daki Ermenilerin gönüllerini yeniden fethetti. Sarkozy ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arap baharlarının liderliğinde rol almak için aralarındaki ilişki bozuldu. Sarkozy, öfkeli Recep Tayyip Erdoğan ile bir güç oyuna girmiş oluyor. Ancak Cumhurbaşkanı biliyor ki, Sosyalist Parti, Türkiye’nin Avrupa üyeliğine karşı net bir tutum almaya cesaret etmeyecek.

Şahane bir U dönüşü gerçekleştirdi

Kafkaslarda Cumhurbaşkanı Sarkozy Ankara’yı Gücendiriyor... Oysa geçen yıl Mayıs ayında ilgili tasarı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın istediği üzerine Senato’da gömüldü. Cumhurbaşkanlığı seçimine yedi ay kala Sarkozy, şahane bir U dönüşü gerçekleştirerek Türkiye’nin reddetmede ısrar ederse görev süresi sona ermeden tasarının onaylanmasını sağlamakla tehdit etti. Türkiye’nin bu açıklamaya tepkisi gecikmedi.

Fransa öncelikle Cezayir halkından özür dilesin

CEZAYİR’DE Fransa’ya karşı bağımsızlık mücadelesini yürüten başlıca örgüt Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FNL) Genel Sekreteri Abdelaziz Belkhadem, Türkiye’den “Ermeni soykırımı”nı tanımasını isteyen Nicolas Sarkozy’e cevap verdi. “Fransa, Cezayir’e karşı yaptığı tarihi hataları kabul etmek zorunda” diyen Belkhadem, Fransa’nın, Cezayir halkından özür dilemesinde ısrarlı olduklarının altını çizdi. Bir radyo konuşması sırasında Sarkozy’nin son açıklamalarını değerlendiren Belkhadem, Fransız devletinin hatalarını kabul etmesi gerektiğini belirterek, Fransa’dan talebinin sadece ahlaki değil aynı zamanda siyasi olduğunu ifade etti. Belkhadem, Fransa’nın bu yönde adım atmaması halinde Cezayir ile Fransa arasında “düzgün ilişkiler”in olamayacağı mesajını da verdi.  (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler