YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın Lozan açıklamasına Yunanistan da bozuldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'na yönelik sözlerine Yunanistan'dan sert tepki geldi.
Erdoğan'ın Lozan açıklamasına Yunanistan da bozuldu
30 Eylül 2016 / 07:25 Güncelleme: 30 Eylül 2016 / 07:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'yla ilgili olarak yaptığı açıklamalar Yunanistan'da büyük tepki çekti.

Anlaşmaya yönelik eleştiri, iki ülke arasındaki sınırların doğruluğunu sorgulama ve Yunan adaları üzerinde hak iddiası olarak değerlendirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, 1923 anlaşmasına saygı duyulmasını talep etti.

Gazetecilere yapılan açıklamada, “Lozan Antlaşması ve tüm uluslararası hukuk, uygar dünyanın gerçekleri ve hiç kimse, buna Ankara da dahil, bunu inkar edemez. Herkes buna saygı göstermeli. Bu ne kadar acı verici görünse de” denildi.

Erdoğan'ın açıklaması, Yunan basınında diğer tüm haberleri ikinci plana iterek manşet oldu. Skai televizyonu, modern tarihte ilk kez Türkiye yönetiminin açık bir şekilde Lozan Antlaşması'nın doğruluğunu sorguladığını kaydetti.

'TEHLİKELİ VE KIŞKIRTICI'

Neredeyse tüm Yunan politikacılar, konuyla ilgili yorum yaptı. Hepsi, Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın tehlikeli, kışkırtıcı ve Türk yönetiminin sistematik olarak Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenlik hakkını sorgulama girişimlerinin bir parçası olduğu fikrinde birleşti.

Yunan partiler, Cumhurbaşkanı'nın seçtiği zamanlamaya dikkat çekerek, açıklamanın, Kıbrıs görüşmelerinin etkinleştiği ve sığınmacı sorununun çözülmeye çalışıldığı bir dönemde geldiğini kaydetti.

 // orhan
Yunan 5kurus tazminat ôdemedi turkun siyah kitabi yunan mezalimi okuyun tabi rahatsiz olur...
01 Ekim 2016 13:00
 // 02
Mahsun mescid Ayasofya inşallah en kısa zamanda kapıların namaz için açılır....
30 Eylül 2016 20:07
önce fetöcüleri ver de konuş aslanım
 // hursit dilaver
elbette yunan bozulacak.ULAN TAM 15 TEMMUZDA TÜRKİYEYİ İŞGAL EDİP İSTANBULU,İZMİRİ ALACAKTIK.HEM BAŞARAMADILAR,HEM DE TAYYİP BEYİN GÖZÜNÜ AÇTIK, LOZAN DEDİĞİNE GÖRE ARTIK BİR BAŞKA BAHARA..dediklerini duyuyorum.yunanın hayali bu. istanbul ve AYASOFYA..ezan veya kuran okundu diye konsolos/sefir gece yarısı nasıl da geliverdi.elbet CHPliler haber vermiştir.bir de fırçasını çekti..ee tabi 12000 adet adayı verdikten sonra geriye neresi kaldı ki.NE OLDU PATRİKHANE ÇEVRESİNDE ARSA SATINALMA işi.....
30 Eylül 2016 Cuma 15:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler