YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın 'haddini bil' dediği ABD'li generalden yanıt geldi!
ABD'li komutan Joseph Votel, darbe girişimiyle ilgisi olduğunu yalanladı ve IŞİD'e karşı ortaklığa devam edilmesinin beklendiğini söyledi.
Erdoğan'ın 'haddini bil' dediği ABD'li generalden yanıt geldi!
29 Temmuz 2016 / 20:50 Güncelleme: 29 Temmuz 2016 / 21:13

ABD'li komutan Joseph Votel, "Türkiye'deki darbe girişimiyle herhangi bir alakam yok" dedi.
Votel, Türkiye'nin yıllardır "hayati bir ortak" olduğunu söyledi ve IŞİD'e karşı ortaklığa devam etmeyi beklediklerini vurguladı. 

Bu da Amerikan Savunma Bakanlığı'nın resmi sitesinde dün yayınlanan bir haberde yine Votel'in açıklamalarına yer verilmesi, fakat dün kullandığı ve Türkiye'nin sert tepkisine yol açan ifadelerin yer almaması ile birleştirildiğinde ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir geri adım olarak yorumlanıyor.

Savunma Bakanlığı'nın resmi sitesinde yer alan haberde Votel'in bugün yaptığı açıklama da yer alıyor. Votel, IŞİD ile mücadelede Suriye ve Irak ile en uzun sınıra sahip ülkelerden biri olması nedeniyle ABD için çok önemli bir müttefik olduğu, Türkiye'de ABD askeri varlıklarının bulundurulduğu ve ihtiyaç halinde hızla Suriye ve Irak'a yönlendirilebildiği ifade ediliyor.

Böylece Amerikan Savunma Bakanlığı'nın Votel'in yeni açıklamalarına yer verirken dünkü ifadelerine yer vermemesi, Votel'in dün yaptığı ve tepki çeken açıklamalarının "ABD Ordusu'nun resmi görüşü olmadığı" mesajını Türkiye'ye verdiği şeklinde yorumlanıyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, ABD'nin Türk ordusundaki birçok müttefikinin hapse konduğuna dair açıklamada bulunmuş, Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin, IŞİD'le mücadelede uzun vadeli etkileri olabileceğine dair endişeleri olduğunu dile getirmişti. Votel'in bu söylemleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisine neden olmuştu.

 // Salvador
Eşşek post olmaz gevur dost olmaz a.b.d hiç bir zaman dost olmadı samimi dürüst değiller darbe olsaydı hain kalleş Türkiye yollıyacaklar dı fetoş...
30 Temmuz 2016 19:14
 // Deli fişek
Bu şerefsizlere güvenmeyin asıl niyetlerini dışa vurdular tekrar dansöz gibi kıvırmaya başladılar arkadan kuyu kazmaya devam ederler unutmayalım aziz milletim türkün türkten başka dostu yoktur memleketimizi bu gavurlara yedirmeyelim...
30 Temmuz 2016 13:43
 // Akıncı beyi
Ey Abd li sözde komutan, atımızın üzengisini öpeceksiniz, bize durmak yok yola devam...
30 Temmuz 2016 07:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler