YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Sarkozy değerlendirmesi
Erdoğan, ''Bu saatten sonra Sayın Sarkozy herhalde, kendisinin de verdiği söz siyasete devam etmemekti, herhalde artık tatil yapacak'' dedi.
Erdoğan'dan Sarkozy değerlendirmesi
06 Mayıs 2012 / 21:56 Güncelleme: 06 Mayıs 2012 / 21:56

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesinde, ''Beklenen bir neticeydi. Bu saatten sonra Sayın Sarkozy herhalde, kendisinin de verdiği söz siyasete devam etmemekti, herhalde artık tatil yapacak'' dedi.

Erdoğan, Slovenya'ya hareketinden önce gazetecilerin soruları üzerine, Fransa'daki yeni dönemin, Türkiye-Fransa ilişkilerinde çok daha farklı olması gerektiğini ifade ederek, ''Barışa yönelik, dayanışmaya yönelik, paylaşıma yönelik bir dönemin duyarlılığı içinde olması lazım yoksa seçim meydanlarındaki popülist mesajlar, eğer bu yönetimin de uygulamalarına yansıyacak olursa tabii bu Türkiye-Fransa ilişkilerini olumsuz istikamette etkiler. Temennim odur ki bu, sadece meydanlarda söylenmiş sözler olarak kalır'' değerlendirmesini yaptı.

TİYATROLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili karardan geri dönüş olmayacağını belirterek, ''Artık devletin maaş vermek suretiyle böyle bir işi yürütme, sürdürme diye bir şey yok'' diye konuştu

Slovenya'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişebileceğini belirtti.

Kendisinin de bir çalışma yaptırdığını söyleyen Erdoğan, ''O çalışma da gelecek. Ondan sonra nihai kararımızı veririz. Buradan geri dönüş yok, yalnız onu söyleyeyim. Artık devletin maaş vermek suretiyle böyle bir işi yürütme, sürdürme diye bir şey yok. Nasıl biz özelleştirmeyle çekildiysek ekonomik, ticari ilişkilerin içerisinden, bu tür tiyatro faaliyetlerinden de devlet olarak biz çekileceğiz'' dedi.

BU YOLDAN DÖNMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM

Okullarda süt dağıtımına ilişkin de değerlendirme de bulunan Başbakan Erdoğan, okullara süt dağıtımında zehirlenme iddialarına ilişkin, bir iki gün içinde konuyla ilgili bilimsel araştırmanın sonucunun açıklanacağını ve kesin kararın verileceğini belirterek, ''Ama ben şahsen bu yoldan dönmeyi düşünmüyorum'' dedi.

Erdoğan, Slovenya'ya hareketinden önce gazetecilerin soruları üzerine okullarda süt dağıtımı konusunda şunları söyledi:

''Bilim adamları bakıyorsunuz sütle beslenmeyi tavsiye ederler. Böyle bir olayda, yaklaşık 7 milyon civarında süt dağıtıyorsunuz ve bunun içinde de görüldüğü gibi nihai neticede hamdolsun bir ölüm söz konusu değil, zehirlenme de söz konusu değil. Bir alerjik olay olduğu tespiti var. Fakat buna rağmen arkadaşlarıma verdiğim talimatla, şimdi onlar bilimsel bir incelemeyi de bu arada yapıyorlar. Öyle zannediyorum ki yarın ya da öbür gün bu konuyla ilgili bilimsel araştırmanın sonucunu açıklayacaklar. Bu açıklandıktan sonra da bu konuya yönelik biz kesin kararımızı veririz, yolumuza devam ederiz ama ben şahsen bu yoldan dönmeyi düşünmüyorum.'' (AA)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler