YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Obama'ya soğuk duş
Erdoğan'dan Obama'ya soğuk duş
13 Nisan 2010 11:17
Başbakan Erdoğan Batı ile İran arasında kaldı.. Obama'nın 'yanımızda yer al' önerisine bakın ne ceap verdi?

CNN'e konuşan Başbakan, Obama'nın İran'la ilgili yeni yaptırım isteklerine 'hayır' dedi ancak arabulucuk için istekli olduğunu söyledi. Başbakan, "Obama'nın 'soykırım' demeyeceğine eminim" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CNN'in televizyondan önce internet sitesinde yer verdiği habere göre, Nükleer Güvenlik Zirvesi için bulunduğu Washington'da gazeteci Christian Amanpour'un sorularını yanıtladı.

ARABULUCULUĞA EVET, İRAN'A BASKIYA HAYIR

Erdoğan, İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili soruna dair, "Bir çözüm bulabileceğimize inanıyorum. Diplomatik çözüm için buradayım" dedi.

Haberde, "Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'a yeni sıkı yaptırımlar getirilmesi gayretini desteklemeyi reddetti, ancak ülkesinin Tahran'ın nükleer heveslerinden kaynaklanan diplomatik çıkmazda arabuluculuk yapmaya istekli olduğunu vurguladı" ifadesi kullanıldı.

Erdoğan, habere göre, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) üye ülkelerin "bu konuda birlikte çalışması gerektiğini" belirterek, "Türkiye olarak, çok önemli bir aracı görevi görebiliriz" diye konuştu.

İSRAİL'LE SENFONİ DEĞİL KAKOFONİ

Haberde, Erdoğan'ın Tahran'a yeni yaptırımlar fikrini onaylamayı reddederken, Ankara'nın Orta Doğu'da herhangi bir nükleer silah görmeyi istemediğini vurguladığı belirtildi.

Habere göre, Erdoğan, "İsrail'in UAEK'nın bir üyesi olduğuna" dikkati çekerek, "Niçin NPT'yi tanımayan bir ülke için aynı şeyi söylemiyoruz? Bu da benim için bir endişe nedeni" ifadesini kullandı.

Bu zorlukların üstesinden gelmede adımlar atmaya çalışmalarının önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, "Böylece Orta Doğu'da barışı güçlendirebiliriz" dedi. Erdoğan şöyle konuştu:

"İsrail'in barışa katkı yapmasını istiyoruz ancak bunun zor hale geldi, çünkü İsrail'in koalisyon hükümeti konuştuğu zaman bu 'senfoni değil, kakofoni."

OBAMA'NIN 'SOYKIRIM' DEMEYECEĞİNE EMİNİM

ABD'deki Ermeni tasarısına Türkiye'nin tepkisi ve tasarının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabulünün ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın istişareler için Ankara'ya çağrıldığı hatırlatılan haberde, Erdoğan, Türkiye'nin, yaşanan olayların "soykırım" olarak nitelendirilmesini kabul edemeyeceğini vurgulayarak, Obama'nın da bu ifadeyi kullanmayacağından emin olduğunu ifade etti.

Erdoğan, "Benim beklentim bu yönde, çünkü bugüne kadar hiçbir Amerikan lideri bu kelimeyi kullanmadı ve Başkan Obama'nın da kullanmayacağına inanıyorum" dedi.

Olayların olduğu dönemin savaş ve isyanlar dönemi olduğuna işaret eden Erdoğan, 1914-1918 arasında Türk halkının da korkunç kayıplar yaşadığına dikkati çekti.

Erdoğan, "Hiçbir ulusun, hiçbir halkın, tarihi kendi anladığı şekliyle diğer uluslar ya da halklar üzerine empoze etmeye hakkı yoktur ve Türkiye bunu yapmaya çalışmıyor" diye konuştu.

atom bombası,çeşitlidir.
 // ibrahim çelikoğlu
Atom bombası tahrik gücü yıkıcı ve cansız cisimlere hiç zarar vermeyen,amma canlıların yaşamasına fırsat vermeyen tahrik gücü olmayan netron bamması vardır.Netron bombasını her atom yakıtından yapma imkanı vardır.Türk'ler hiç boşuna arabuluculukla uğraşmasın.Her çeşidini yassaklayacakları kesin.Maksatları üzüm yemek değil,bağcıyı dövmektir.Bahane bulmaktan kolay bir şey yoktur.Bahaneler bitmiyecek Dünya işgal planları ile sallanmaya devam edecektir.He...
13 Nisan 2010 16:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler